Plynári už zisťujú záujem o plánovaný slovensko-poľský plynovod

29. augusta 2016 11:45
SITA

Spoločnosť Eustream a poľský prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu Gaz-System už vyhlásili záväznú procedúru Open Season.

Plynovod
Ilustračné foto eustream.sk

Projekt výstavby slovensko-poľského plynovodu napreduje. Spoločnosť Eustream a poľský prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu Gaz-System už vyhlásili záväznú procedúru Open Season pre plánované poľsko-slovenské prepojenie plynárenských sietí. „Cieľom Open Season je alokácia kapacít, ktoré budú dostupné po dokončení poľsko-slovenského prepojenia,“ informoval slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream.

O tri roky

Slovensko-poľský plynovod by mal byť postavený zhruba o tri roky. Slovensko by tak v roku 2019 malo byť plynovodne prepojené s Baltským morom. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 110 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Na Slovensku by mal plynovod prechádzať cez zhruba 75 východoslovenských obcí.

Severojužný koridor

Projekt poľsko-slovenského prepojenia je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení, ktorý spája plynárenské siete a LNG terminály naprieč strednou a východnou Európou. V roku 2013 bola uzatvorená medzivládna dohoda medzi Poľskom a Slovenskom o podpore plánovaného prepojenia. Projekt do budúcna umožní poľským účastníkom trhu prístup k tzv. Južnému koridoru. Slovenskí účastníci trhu zas získajú prístup k poľskému trhu vrátane zemného plynu z tamojšieho LNG.

Európska pomoc

Európska únia pre projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia už odsúhlasila podporu na prípravné štúdie a výkon inžinierskych štúdií vo výške 4,6 milióna eur. Celkovo by malo vypracovanie spomínanej štúdie stáť 9,2 milióna eur. Projekt tak získal maximálnu pomoc z EÚ vo výške 50 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?