Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
7. januára 2015 12:07 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Plynári nemuseli cez sviatky riešiť krízové udalosti

Plyn z východu na Slovensko prúdi bez problémov, aj keď Slovenský plynárenský priemysel stále eviduje krátenie jeho dodávok.

Rok 2009, kedy bolo Slovensko prvýkrát a zatiaľ poslednýkrát zhruba dva týždne bez akýchkoľvek dodávok zemného plynu, sa zrejme nebude počas tejto zimnej sezóny opakovať. Ukrajina si zatiaľ voči Rusku plní svoje záväzky, takže dodávky plynu sú nateraz plynulé, a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má pripravené náhradné riešenia. Slovenskí plynári konštatovali, že aj počas vianočných a novoročných sviatkov na Slovensko plyn z Ruska cez Ukrajinu prúdil bez problémov. „Plyn z východu k nám prúdil bez problémov, aj keď s miernym krátením v porovnaní s objednávkami,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Michal Holeš.

Žiadne krízové udalosti

Najväčší slovenský dodávateľ plynu tak nemusel riešiť žiadnu kritickú udalosť. Nemusel siahnuť po žiadnom záložnom pláne, ktoré majú plynári pripravené v prípade prerušenia dodávok plynu z východu. „Nie, žiadna kritická udalosť nenastala. Dodávky plynu pre všetkých našich zákazníkov sa vyvíjali v súlade so scenármi, ktoré naši odborníci pripravili,“ dodal Holeš. V prípade krízovej situácie sa bude SPP spoliehať na diverzifikačný kontrakt s nemeckou spoločnosťou E.ON, vďaka ktorému by Slovensko dostávalo v prípade krízy 2 milióny metrov kubických plynu denne. Spoliehať sa bude taktiež na plynové zásobníky či na reverzné toky s Rakúskom a Českom. SPP pre istotu urobil v minulom roku koncom leta extra nákup plynu na medzinárodných trhoch.

Stále dostávajú menej

Slovenskí plynári priznali, že z Ruska v porovnaní s objednávkami dostávajú stále menej plynu. Konkretizovať o koľko menej plynu dostávajú však nechceli. Nateraz je tak známe ostatné zverejnené krátenie dodávok plynu z konca decembra minulého roku, ktoré bolo na úrovni zhruba 40 %. „Naďalej garantujeme plynulé a spoľahlivé dodávky plynu nielen v najbližšom období, ale aj počas celého zimného obdobia pre všetkých svojich zákazníkov, domácnosti aj priemyselné podniky,“ konštatoval Holeš.

Rozdielne tvrdenia

Slovenský plynárenský priemysel, ktorého jediným akcionárom je štát, eviduje krátenie zhruba od septembra minulého roka. Najprv išlo o krátenie dodávok plynu na úrovni 10 percent, neskôr to bolo 25 percent. V októbri sa krátenie dodávok vyšplhalo na úroveň 50 %. V súčasnosti už SPP aj vzhľadom na konkurenciu objem krátenia dodávok plynu nekonkretizuje. Odôvodnenie nižších dodávok sa rôznilo. Európski politici tvrdili, že ide o akúsi pomstu Ruska voči prijatým sankciám zo strany EÚ. Ruská strana to odmietala. Podľa nej dôvodom krátenia dodávok plynu, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj Poľska či Maďarska, je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame