Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto eni.it
26. augusta 2015 12:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Plynárenským a ropným podnikom sa príliš nedarilo

Sektor ropy a plynu v regióne strednej a východnej Európy vlani klesol o necelé 4 percentá.

Minulý rok bol pre hospodárenie firiem pôsobiacich v strednej a východnej Európe po rokoch recesie a komplikácií bez veľkej katastrofy. Ako sa ďalej konštatuje vo výročnej štúdii Coface Top 500, v regióne strednej a východnej Európy dosiahlo vlani 500 najväčších spoločností obrat 572 miliárd eur, čo medziročne predstavuje nárast o dve percentá. Firmy medziročne zvýšili aj počet zamestnancov, a to o 1,7 %. „Najväčšie spoločnosti zvýšili svoj obrat, ako aj počet zamestnancov. Prišlo zlepšenie, ktoré síce nie je až také výrazné, v aké dúfali ekonómovia, no je stabilné,“ uvádza sa v štúdii.

Autá áno, plyn a ropa nie

Deväť z trinástich odvetví zvýšilo svoj obrat v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Najviac rástol automobilový priemysel, a to takmer o 11 %. Naopak, sektor ropy a plynu vlani najviac utrpel, keď klesol o necelé 4 %. „V regióne strednej a východnej Európy tradične dominujú veľké ropné a plynárenské spoločnosti, ktoré však boli vlani konfrontované s veľmi ťažkým ekonomickým prostredím. Ceny ropy dramaticky klesli o viac ako polovicu, čo viedlo k poklesu cien rafinérskych produktov,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Coface pre strednú a východnú Európu Katarzyna Kompowska.

Poľsko lídrom

Poľsko je naďalej najväčším hráčom v Coface CEE Top 500 so 176 firmami. Tie zároveň dosahujú 40 % z celého obratu všetkých firiem v Top 500. Miera zamestnanosti v Poľsku sa zvýšila o 2,5 %, čo je dokonca viac ako rast miery zamestnanosti v regióne strednej a východnej Európe. Druhé miesto patrí Maďarsku, ktoré má v rebríčku 73 firiem. Česká republika dopĺňa stupeň víťazov so 65 hráčmi.

Tento rok ešte lepšie

V tomto roku by sa malo najväčším firmám v strednej a východnej Európe dariť ešte lepšie, ako v minulom roku. „Prognóza pre región strednej a východnej Európy je o niečo lepšia s odhadovaným priemerným tempom rastu 2,8 %. Väčšina ekonomík bude ťažiť zo zvýšenej spotreby domácností a postupného oživenia v eurozóne, ktorá je kľúčovou destináciou vývozu viacerých krajín,“ konštatoval ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame