Plynárenským a ropným podnikom sa príliš nedarilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa
Ilustračné foto eni.it

Sektor ropy a plynu v regióne strednej a východnej Európy vlani klesol o necelé 4 percentá.

Minulý rok bol pre hospodárenie firiem pôsobiacich v strednej a východnej Európe po rokoch recesie a komplikácií bez veľkej katastrofy. Ako sa ďalej konštatuje vo výročnej štúdii Coface Top 500, v regióne strednej a východnej Európy dosiahlo vlani 500 najväčších spoločností obrat 572 miliárd eur, čo medziročne predstavuje nárast o dve percentá. Firmy medziročne zvýšili aj počet zamestnancov, a to o 1,7 %. „Najväčšie spoločnosti zvýšili svoj obrat, ako aj počet zamestnancov. Prišlo zlepšenie, ktoré síce nie je až také výrazné, v aké dúfali ekonómovia, no je stabilné,“ uvádza sa v štúdii.

Autá áno, plyn a ropa nie

Deväť z trinástich odvetví zvýšilo svoj obrat v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Najviac rástol automobilový priemysel, a to takmer o 11 %. Naopak, sektor ropy a plynu vlani najviac utrpel, keď klesol o necelé 4 %. „V regióne strednej a východnej Európy tradične dominujú veľké ropné a plynárenské spoločnosti, ktoré však boli vlani konfrontované s veľmi ťažkým ekonomickým prostredím. Ceny ropy dramaticky klesli o viac ako polovicu, čo viedlo k poklesu cien rafinérskych produktov,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka Coface pre strednú a východnú Európu Katarzyna Kompowska.

Poľsko lídrom

Poľsko je naďalej najväčším hráčom v Coface CEE Top 500 so 176 firmami. Tie zároveň dosahujú 40 % z celého obratu všetkých firiem v Top 500. Miera zamestnanosti v Poľsku sa zvýšila o 2,5 %, čo je dokonca viac ako rast miery zamestnanosti v regióne strednej a východnej Európe. Druhé miesto patrí Maďarsku, ktoré má v rebríčku 73 firiem. Česká republika dopĺňa stupeň víťazov so 65 hráčmi.

Tento rok ešte lepšie

V tomto roku by sa malo najväčším firmám v strednej a východnej Európe dariť ešte lepšie, ako v minulom roku. „Prognóza pre región strednej a východnej Európy je o niečo lepšia s odhadovaným priemerným tempom rastu 2,8 %. Väčšina ekonomík bude ťažiť zo zvýšenej spotreby domácností a postupného oživenia v eurozóne, ktorá je kľúčovou destináciou vývozu viacerých krajín,“ konštatoval ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať