Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
28. júna 2013 12:03 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plyn z Azerbajdžanu Európe dodá konzorcium TAP

Dodávky plynu z Azerbajdžanu pre Európu zabezpečí konzorcium Trans Adriatic Pipeline (TAP). Informovala o tom v piatok spoločnosť BP. Skupina pre ťažbu plynu z poľa Šach Deníz chce dodávať plyn európskym zákazníkom od roku 2019. „Prvý export azerbajdžanského plynu do Európy zabezpečí plynovod TAP,“ uviedol Gordon Birrell, regionálny prezident BP pre Azerbajdžan, Gruzínsko a Turecko. Zoskupenie pre ťažbu plynu z ložiska Šach Deníz v Kaspickom vedú britská spoločnosť BP, nórska Statoil a azerbajdžanský podnik SOCAR. O plyn z ložiska, ktoré patrí medzi najväčšie na svete, malo záujem aj konzorcium Nabucoo West.

Plynovod TAP má prepraviť ročne 10 miliárd kubických metrov zemného plynu. Projekt má zabezpečiť prepravu suroviny cez Turecko, Grécko a Albánsko na juh Talianska. Konečné rozhodnutie o investícii do 870 kilometrov dlhého potrubia majú konzorciá Šach Deníz a TAP oznámiť do konca tohto roka. Súčasťou konzorcia TAP sú nemecký E.ON Ruhrgas, nórsky Statoil a švajčiarska spoločnosť AXPO.

Konkurenčný projekt Nabucco West počítal s dodávkami azerbajdžanského plynu zo západnej hranice Turecka cez Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakúska. Plynovod by meral 1 329 kilometrov. Spoločnosť OMV, ktorá bola hlavným partnerom v konzorciu, tento týždeň oznámila, že Nabucco West v boji o prepravu azerbajdžanského plynu neuspel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame