Plyn pri výrobe elektriny už nie je tak moderný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paroplynová elektráreň Malženice
Paroplynová elektráreň v Malženiciach. E.ON

Zemný plyn pri výrobe elektriny predstihli tak uhlie ako aj obnoviteľné zdroje. Medzinárodná energetická agentúra predpokladá, že trhový podiel plynu bude pri výrobe elektriny naďalej klesať.

Zdá sa, že módna vlna výstavby paroplynových cyklov, ktoré vyrábajú elektrinu prostredníctvom spaľovania zemného plynu, sa pomaly ale isto končí. Zemný plyn totiž z roka na rok stráca svoje pozície pri výrobe elektriny. Ako uviedla vo svojej správe Medzinárodná energetická agentúra (IEA), plyn pri výrobe elektriny predstihli tak uhlie ako aj obnoviteľné zdroje. Agentúra predpokladá, že trhový podiel plynu bude pri výrobe elektriny naďalej klesať. „Najlepším príkladom je Európa, kde plyn nahrádza spaľovanie uhlia. V Ázii lacné uhlie konkuruje plynu a len silné klimatické politiky by mohli preorientovať investície z uhlia na plyn,“ uvádza sa v správe.

Plyn chce preraziť inde

Plyn by mohol už čoskoro preraziť v iných sektoroch, ako je výroba elektriny. Agentúra predpokladá, že význam zemného plynu bude narastať v doprave, kde sa prepokladá do 2019 zdvojnásobnenie dopytu. „Vzhľadom na sprísnenie emisných štandardov po roku 2020 má plyn sľubnú perspektívu v námornej doprave,“ dodáva agentúra.

Celkový dopyt mierne vzrastie

Medzinárodná energetická agentúra však celkovo očakáva pri plyne 2,2-percentný ročný prírastok dopytu, až do roku 2019. V porovnaní s vlaňajšou analýzou je to však menej o 0,2 %. „Napriek mnohým pozitívnym atribútom plynu bol vlani zaznamenaný nižší rast dopytu po plyne než pri iných palivách. Neobvyklé bolo vyššie tempo rastu dopytu po rope (1,4%),“ uvádza agentúra, podľa ktorej strednodobý výhľad pre plyn ostáva pozitívny. Mierne klesajúci trend sa očakáva v Európe.

Prím bude hrať Čína

Najsilnejší rast dopytu po plyne sa očakáva v regiónoch mimo OECD. „Hlavným ťahúňom globálneho dopytu, tvoriacim polovicu prírastku svetovej spotreby plynu, ostane Čína,“ dodáva IEA s tým, že kľúčovým trendom je vstup Číny do „zlatého veku plynu“ Ide o koncept rozpracovaný IEA, ktorého hlavným prvkom je zdvojnásobenie domácej spotreby plynu v nasledujúcich piatich rokoch, podmienený viac potrebou riešiť znečistenie ovzdušia než ekonomickým rastom.

Európa už nechce toľko plynu

Na opačnom konci, čo sa týka dopytu po plyne, bude Európa. Medzinárodná energetická agentúra predpokladá, že v nasledujúcich piatich rokoch sa nedosiahne vrchol dopytu po plyne z roku 2010. Dôvodom bude najmä slabý dopyt po elektrine a silná podpora výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Európa má podľa agentúry ešte jeden veľký problém, a to je závislosť od ruského plynu. „Európa významnejšie nezníži závislosť na ruských dodávkach plynovodmi, ktoré ostanú kľúčovými pre región. Pri nedostatku dodávok zo severnej Afriky, dodatočné objemy môžu byť dodané plynovodmi z Ruska a po roku 2019 z Azerbajdžanu,“ spresnila agentúra v správe. Pri diverzifikácii zdrojov plynu Európe nepomôže ani boom ťažby bridlicového plynu v USA. Nie sú totiž vybudované potrebné exportné zariadenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať