Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
3. februára 2014 14:16 PlynAktuality od SITASITA

Plyn na Ukrajinu zatiaľ nedodávame. Projekt stojí.

Slovenský prepravca zemného plynu zatiaľ nepodpísal memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu.

Projekt reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu prešľapuje na mieste. Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, zatiaľ nepodpísal memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Náš východný sused v polovici januára deklaroval, že z ich strany je memorandum podpísané. Eustream si preto pozval zástupcov ukrajinského prepravcu plynu do Bratislavy, aby doladili posledné detaily memoranda. Ako však uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan, stretnutie sa dodnes neuskutočnilo.

„Žiadna odpoveď z Ukrajiny neprišla,“ povedal Chuguryan. Eustream nevedel odpovedať, či za mlčaním ukrajinskej strany je súčasná politická situácia na Ukrajine. „Nepoznáme presný dôvod absencie reakcie z ukrajinskej strany a nepovažujeme za vhodné na uvedenú tému špekulovať,“ konštatoval Chuguryan.

Slovenský prepravca zemného plynu Eustream ešte v polovici decembra uviedol, že v otázke podpisu memoranda čaká na kroky Ukrajiny. Podpísanie memoranda ešte však neznamená, že projekt dodávania plynu zo Slovenska na Ukrajinu sa stane realitou. Cieľom dokumentu totiž má byť vyjadrenie úmyslu a preskúmanie možnosti vybudovania technického riešenia pre reverzný tok plynu smerom na Ukrajinu. Na reálnosti projektu nepridal fakt, že Rusko súhlasilo so znížením ceny zemného plynu pre Ukrajinu o približne tretinu, a to na 268,5 USD za tisíc kubických metrov. Kyjev za ruský plyn platil približne 400 USD za tisíc kubických metrov, a preto uvažoval o spustení reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska.

Prečítajte si, čo presne nám povedal o projekte hovorca firmy Eustream:

MINIROZHOVOR: Ukrajinci zatiaľ nereagovali na pozvanie

O dodávaní plynu Ukrajine cez Slovensko prostredníctvom reverzného chodu sa diskutuje už vyše roka. Slovenský prepravca plynu už dávnejšie deklaroval, že je pripravený na spustenie reverzného chodu s Ukrajinou. Eustream v súčasnosti disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických plynu denne. Dodávky plynu cez Slovensko sú pritom pre Ukrajinu veľmi atraktívne. Obe krajiny sú totiž prepojené štyrmi plynovodmi. Z európskych trhov by mohla Ukrajina získať do 15 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame