Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA
12. novembra 2013 10:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plyn na Slovensko zatiaľ prúdi bez problémov

Zemný plyn z Ukrajiny na Slovensko zatiaľ prúdi bez problémov. Spoločnosť Eustream nezaznamenala v slovenskej prepravnej sieti znížený prietok plynu na hraniciach s Ukrajinou. „Preprava momentálne beží v štandardnom režime, v objeme obvyklom na dané ročné obdobie,“ informoval hovorca Eustremu Vahram Chuguryan.

V pondelok informovala agentúra Reuters, že Ukrajina zastavila dovoz ruského plynu pre spor o jeho cenu. Prepravu plynu do Európy cez Ukrajinu to podľa zdrojov agentúry Reuters zatiaľ neovplyvnilo. Slovenský prepravca plynu je pripravený aj na prípadné zastavenie dodávok plynu z Ukrajiny. „Vďaka prijatým opatreniam sme pripravení okamžite presmerovať prepravnú sieť a začať realizovať reverzný chod zo západu na východ. Môžeme počas celej doby odstávky prepravovať plyn z Českej republiky, z Rakúska a v prípade záujmu aj z domáceho obchodného bodu,“ dodal Chuguryan s tým, že slovenská prepravná sieť dokáže „pretlačiť“ plyn v reverznom toku cez celé územie Slovenska až do Veľkých Kapušian, prípadne aj na Ukrajinu.

Ukrajina platí za plyn z Ruska približne 400 USD za tisíc kubických metrov, čo je jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiada Moskvu o zmiernenie podmienok. Tento spor vyvolal obavy z novej vojny o cenu plynu, podobnej ako boli tie počas zimných období v roku 2006 a v roku 2009, ktoré spôsobili prerušenie dodávok na Ukrajinu a do zvyšku Európy. Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame