Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net
14. januára 2015 13:06 PlynSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Plyn môže zlacnieť o ďalších 7 %, vyrátali analytici v NBS

V súčasnosti je jasné, že od nového roka ušetria domácnosti pri plyne od 0,3 eura do 14 eur za rok.

Prudký prepad cien ropy zrejme onedlho pocítia opäť na svojich účtoch aj spotrebitelia zemného plynu. Naznačili to analytici Národnej banky Slovenska vo svojom komentári k vývoju spotrebiteľských cien. Tie minulý rok klesli o 0,1 %, pričom jeden z rozhodujúcich faktorov bola práve lacná ropa. Inak by tomu teda nemalo byť ani v ďalších mesiacoch.

Po pohonných látkach plyn

„Najvýznamnejšou premennou pre budúci cenový vývoj je aktuálny pokles cien ropy. Ten sa premieta takmer okamžite do poklesu cien pohonných látok. S časovým oneskorením by sa mal preniesť aj do výraznejšieho poklesu cien plynu pre domácnosti v priebehu roka 2015,“ uvádza sa v komentári menového úseku centrálnej banky. Jeho analytici pritom vyrátali, že po znížení cien plynu Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o zhruba 1 %, môže prísť onedlho pre spotrebiteľov ešte pozitívnejšia správa.

Pokles o 7 %?

„Po zohľadnení váhy komodity vo výslednej cene plynu pre domácnosti, ako aj regulačného rámca, za predpokladu pretrvávania súčasných nízkych cien ropy, uvažujeme v našich aktuálnych predpokladoch cenového vývoja s dodatočným znížením cien plynu o približne 7 % v apríli 2015,“ konštatujú analytici menového úseku NBS.

Zatiaľ mierne zníženie

V súčasnosti je jasné, že od nového roka ušetria domácnosti pri plyne od 0,3 eura do 14 eur za rok. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR totiž koncom vlaňajška rozhodol, že ceny plynu pre domácnosti klesnú v priemere o 1,14 %. Regulátor sa však už vyjadril, že kvôli poklesu svetových cien ropy môže z vlastnej iniciatívy pristúpiť k ďalšiemu zníženie cien plynu pre domácnosti aj v priebehu tohto roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame