Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto gazprom.com
1. júla 2016 9:44 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plyn budeme dodávať cez Slovensko aj v budúcnosti, sľubujú Rusi

Gazprom ubezpečil slovenského prepravcu zemného plynu, že slovenská, ako aj česká prepravná sieť, bude dlhodobo využívaná aj v prípade vybudovania plynovodu Nord Stream 2.

Ruský plynárenský gigant Gazprom sľúbil slovenskému prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream, že slovenský plynovod bude využívaný na dodávky plynu do Európy aj v prípade realizácie projektu Nord Stream 2. „Rokovali sme s predstaviteľmi Gazpromu o potenciálnych dosahoch projektu Nord Stream 2 na toky zemného plynu cez centrálny koridor a strednú Európu. Vítame ubezpečenie zo strany Gazpromu, že slovenská, ako aj česká prepravná sieť, bude dlhodobo využívaná aj v prípade vybudovania plynovodu Nord Stream 2,“ informoval hovorca Eustreamu Pavol Kubík. Vstupný bod z Ukrajiny na Slovensko by tak mal ostať zachovaný v plnej funkčnosti aj v prípade realizovania projektu Nord Stream 2.

Rusi už v súčasnosti dodávajú do Nemecka plyn prostredníctvom plynovodu Nord Stream. Gazprom však už vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým aj Slovensko. Práve koncom roka 2019 sa končí platnosť rusko-ukrajinskej zmluvy o preprave plynu cez Ukrajinu do západnej Európy. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne. Proti plynovodu pravidelne vystupujú aj najvyšší predstavitelia SR – premiér, predstavitelia vlády, ale aj prezident.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame