Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod. SITA
8. októbra 2014 14:20 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plyn dodáme. Odkazuje slovenská diplomacia Ukrajincom.

Štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Peter Burian na stretnutí s partnermi z Visegrádskej štvorky na Ukrajine podľa agentúry Interfax potvrdil záväzok Slovenska zabezpečiť reverzné dodávky plynu na Ukrajinu.

Slovenská diplomacia uisťuje ukrajinských partnerov, že svoje záväzky v súvislosti s reverznými dodávkami plynu na Ukrajinu dodržíme. Vyhlásil to pri tohtotýždňovej návšteve Ukrajiny štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Burian. „Rozumieme, aká je táto záležitosť pre Ukrajinu dôležitá. Je to jedna z najdôležitejších vecí v rámci energetickej bezpečnosti,“ cituje Burianove slová agentúra Interfax. Ako dodal, za slovenskú stranu môže potvrdiť záväzok zabezpečiť reverzné dodávky plynu. „Tieto dodávky sa momentálne realizujú a dosiahnu 10 mld. metrov kubických za rok,“ dodal Burian.

Štátny tajomník slovenského rezortu zahraničných vecí sa k tejto téme vyjadroval v rámci stretnutia diplomatov Visegrádskej štvorky a Ukrajiny. Visegrádske štáty pritom podľa Interfaxu Ukrajine taktiež navrhli projekt energetickej udržateľnosti. „Veríme, že by to pomohlo Ukrajine znížiť závislosť na energetických zdrojoch zo zahraničia, najmä znížením spotreby v súkromnom sektore a znižovaním energetických strát,“ doplnil Burian.

Reverzný tok dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu bol po testovaní do komerčnej prevádzky spustený 2. septembra tohto roka. Plynovodom, spájajúcim slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod, je možné dodať našim východným susedom ročne zhruba desať miliárd metrov kubických plynu, čiže približne 27 miliónov metrov kubických denne. Plyn cez plynovod Vojany-Užhorod Ukrajincom dodávajú jednotlivé dodávateľské spoločnosti. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, rezervovali prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme, čiže 10 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Po dosiahnutí maximálnych objemov prepravy sa vďaka slovensko-ukrajinskému reverzu pokryje približne 20 % z celkovej spotreby plynu na Ukrajine, ktorá je v súčasnosti bez dodávok plynu z Ruska. Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na vyriešení cenového sporu. Vtedy Kyjev prešiel na reverzné dodávky alebo swapové obchody s európskymi krajinami.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame