Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto gazprom.com
14. apríla 2014 15:16 PlynAktuality od SITASITA

Plyn do Európy cez Ukrajinu prúdi, tvrdí Gazprom

Gazprom posiela polovicu dodávok plynu určených pre Európu cez Ukrajinu. Spoločnosť pokrýva 30 % potrieb Európy v oblasti plynu

Spoločnosť Gazprom v pondelok informovala, že dodávky plynu do Európy cez územie Ukrajiny sú stabilné aj napriek napätiu medzi Moskvou a Kyjevom. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že Rusko by mohlo obmedziť tok plynu na Ukrajinu v prípade, že Ukrajina nezaplatí za ruský plyn. Gazprom posiela polovicu dodávok plynu určených pre Európu cez Ukrajinu. Celkovo pritom pokrýva 30 % potrieb Európy v oblasti plynu.

Ukrajinu postihli politické nepokoje a napätie vo vzťahoch so susedným Ruskom, ktoré v marci anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Ukrajina má napríklad problémy s cenami dodávok plynu. Ruská energetická spoločnosť Gazprom začiatkom mesiaca informovala o zvýšení ceny plynu pre Ukrajinu, a to na 485 USD za tisíc kubických metrov. Zvýšenie nasledovalo len dva dni po tom, ako Gazprom oznámil, že od 1. apríla sa cena pre Ukrajinu zvyšuje o 44 percent na 385,5 USD za tisíc kubických metrov pre nezaplatené účty za plyn. Pôvodná cena bola pritom 268,50 USD, čo je o 80 percent menej ako najnovšia ruská ponuka. Dočasný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk postup Ruska označil za „ekonomickú agresiu“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame