Plány vlády pri predaji elektrární sú zatiaľ tajné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády Robert Fico SITA

Premiér Robert Fico sa chystá ísť o predaji Slovenských elektrární rokovať do Talianska. Kedy by sa mala uskutočniť jeho návšteva Enelu, však Úrad vlády SR zatiaľ nevedel konkretizovať.

Predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární nie je zahalený rúškom tajomstva len z talianskej strany, ale aj zo strany slovenskej vlády. Talianska spoločnosť Enel, ktorá spomínaný podiel slovenského výrobcu elektriny predáva, nechce komentovať obdržané záväzné ponuky na kúpu ich podielu. Slovenská vláda zase nechce bližšie špecifikovať, ako bude v procese predaja elektrární postupovať. „Zainteresované strany komplexne rokujú o problematike a nastavujú jednotlivé parametre v rámci celého procesu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Úrad vlády SR.

Prikúpime 17 či 66 % akcií?

Úrad vlády napríklad zatiaľ nechcel konkretizovať, či vláda bude mať záujem len o odkúpenie 17-percentného podielu, čím by sa štátny podiel v Slovenských elektrárňach navýšil na 51 %, alebo či existuje možnosť, že vláda pôjde po celom odpredávanom 66-percentnom podiele. „Hneď, ako budú dohodnuté všetky detaily, predstavíme konkrétne kroky verejnosti i médiám. Viac bude tiež známe po návšteve predsedu vlády SR v Ríme,“ dodal úrad vlády, ktorý nereagoval ani na otázku, odkiaľ by v prípade kúpy ďalších akcií v elektrárňach zobral peniaze.

Pôjde na vlastnú päsť?

Nateraz tak je jasné, že o celej záležitosti bude rokovať premiér Robert Fico s najvyššími predstaviteľmi Enelu priamo v Taliansku. Jeho úrad nevedel spresniť, kedy by sa toto rokovanie mohlo uskutočniť. Po aprílovom stretnutí so šéfom Enelu Francescom Staracem v Bratislave však predseda vlády povedal, že stretnutie by sa malo uskutočniť niekedy v júni. Či pôjde na rokovanie s Enelom premiér bez „požehnania“ kabinetu nie je jasné. Úrad vlády totiž neodpovedal na otázku, či pred jeho odchodom do Talianska zasadne vládny kabinet, ktorý mu dá na základe nejakej analýzy nejaké odporúčanie. Aj keď ešte začiatkom apríla tohto roku sám premiér Fico vyhlásil: „V krátkom čase musí minister hospodárstva v spolupráci s ministrom financií predložiť vláde návrh, či sa bude Slovensko uchádzať a za akých podmienok o opätovné odkúpenie sprivatizovaných 66 % akcií, alebo iného podielu s cieľom získať strategický podnik pod kontrolu štátu.“

Nepôjde vraj o dobrodružstvo

Ďalšou neznámou je, koľko bude vláda ochotná zaplatiť, či už za 17 alebo za 66-percentný podiel Slovenských elektrární. Premiér Robert Fico tvrdí, že štát pôjde len do výhodnej kúpy. „Nepôjdeme do žiadneho dobrodružstva. Pôjdeme len do takých rozhodnutí, ktoré na jednej strane posilnia postavenie Slovenska v elektrárňach tak, aby Slovenská republika mala aj kontrolu nad týmto podnikom. Všetko je otázka ceny,“ povedal Fico po stretnutí so šéfom Enelu s tým, že vláda bude pozorne sledovať, s akými ponukami prídu iní záujemcovia. Minister financií a v súčasnosti zastupujúci minister hospodárstva Peter Kažimír hovorí, že hodnota predávaného podielu elektrární sa blíži k nule.

Vďaka ti telekom?

Možno je na kúpu elektrární pripravených 900 miliónov eur, ktoré štát získal z predaja Slovak Telekomu. V tomto prípade si však odporujú vyjadrenia jednotlivých členov vlády. Kým Peter Kažimír, ktorý je viac ministrom financií, chce tieto prostriedky minúť na znižovanie verejného dlhu, premiér a bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis viackrát zopakovali, že by peniaze získané za telekom mohli ísť na navýšnie podielu štátu v elektrárňach. Ak bude platiť to, čo za prvej vlády Roberta Fica – minister mieni a pán premiér mení – tak je potom zrejmé, odkiaľ štát peniaze na kúpu akcií Slovenských elektrární zoberie. Podľa informácií zverejnených v denníku Pravda chcel Enel za predávaný podiel 3,6 miliardy eur. Po odpočítaní dlhov by sa však konečná suma mohla pohybovať na úrovni jednej miliardy eur.

Istý záujem od dvoch investorov

Taliansky Enel uzavrel podávanie záväzných ponúk na kúpu Slovenských elektrární 9. mája. Koľko investorov, a s akými ponukami sa uchádzalo o predávaný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny, Taliani nechceli prezradiť. K svojmu záujmu sa priznali len jeden investor a jedno konzorcium. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Nezáväzne prejavili záujem o majoritný podiel Slovenských elektrární pritom štyri spoločnosti. Spoločnosť ČEZ, ktorá medzi nich patrila, oficiálne oznámila, že záväznú ponuku nepodá. V médiách sa špekulovalo, že štvrtým nezáväzným záujemcom mala byť fínska spoločnosť Fortum.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneVláda SR