Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
24. mája 2017 14:43 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Plánuje sa predĺženie redukcie ťažby ropy

Generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu Mohammad Barkindo povedal, že existuje „silnejúci konsenzus“ za predĺženie dohody.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšie ropné štáty, najmä Rusko, chystajú predĺženie platnosti dohody o redukcii ťažby. Rusko aj Saudská Arábia sa pred štvrtkovou schôdzkou vyslovili za dlhšiu platnosť dohody, ktorá v novembri minulého roka určila, že OPEC zníži produkciu o 1,2 mil. barelov denne a krajiny mimo kartelu o dodatočných 600 tis. barelov denne. Platnosť doterajšej dohody vyprší v júni.

Generálny tajomník OPEC-u Mohammad Barkindo povedal, že existuje „silnejúci konsenzus“ za predĺženie dohody. Existujú dokonca dohady, že ropní producenti sa dokonca dohodnú na výraznejšom znížení ťažby. Z dlhodobého hľadiska však majú štáty OPEC-u obavy z toho, že vyššie ceny ropy budú kontraproduktívne. Povzbudzujú totiž americké firmy ťažiace bridlicovú ropu, aby sa vrátili na trh. Bridlicová ropa sa v USA v súčasnosti ťaží pomocou vyše 400 vrtov, čo je medziročný rast o 120 percent.

Napriek novembrovej dohode o znížení ťažby sa ceny ropy zvýšili menej, ako OPEC dúfal. V súčasnosti stojí barel ropy okolo 50 USD, čo je rast v porovnaní s úvodom roka 2016, kedy barel stál menej ako 30 USD. Terajšie ceny sú však stále zhruba polovičné v porovnaní s úrovňou, na ktorej boli v roku 2014.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame