Plánuje sa predĺženie redukcie ťažby ropy

24. mája 2017 14:43
SITA

Generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu Mohammad Barkindo povedal, že existuje „silnejúci konsenzus“ za predĺženie dohody.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšie ropné štáty, najmä Rusko, chystajú predĺženie platnosti dohody o redukcii ťažby. Rusko aj Saudská Arábia sa pred štvrtkovou schôdzkou vyslovili za dlhšiu platnosť dohody, ktorá v novembri minulého roka určila, že OPEC zníži produkciu o 1,2 mil. barelov denne a krajiny mimo kartelu o dodatočných 600 tis. barelov denne. Platnosť doterajšej dohody vyprší v júni.

Generálny tajomník OPEC-u Mohammad Barkindo povedal, že existuje „silnejúci konsenzus“ za predĺženie dohody. Existujú dokonca dohady, že ropní producenti sa dokonca dohodnú na výraznejšom znížení ťažby. Z dlhodobého hľadiska však majú štáty OPEC-u obavy z toho, že vyššie ceny ropy budú kontraproduktívne. Povzbudzujú totiž americké firmy ťažiace bridlicovú ropu, aby sa vrátili na trh. Bridlicová ropa sa v USA v súčasnosti ťaží pomocou vyše 400 vrtov, čo je medziročný rast o 120 percent.

Napriek novembrovej dohode o znížení ťažby sa ceny ropy zvýšili menej, ako OPEC dúfal. V súčasnosti stojí barel ropy okolo 50 USD, čo je rast v porovnaní s úvodom roka 2016, kedy barel stál menej ako 30 USD. Terajšie ceny sú však stále zhruba polovičné v porovnaní s úrovňou, na ktorej boli v roku 2014.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?