Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
8. apríla 2018 12:01 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Plánovaný plynovod Nord Stream 2 nie je v súlade s cieľmi EÚ, tvrdí slovenské ministerstvo

Ruská spoločnosť Gazprom už získala povolenia na výstavbu plynovodu od Nemecka či Fínska.

Ruský plynovodný projekt Nord Stream 2 považuje slovenské ministerstvo hospodárstva (MH) stále za projekt, ktorý nie je v súlade s cieľmi Európskej únie (EÚ) a vznikajúcej Energetickej únie. „Všetky projekty by mali byť v súlade s cieľmi európskej energetickej politiky, podľa ktorých by mali prispievať k zvyšovaniu energetickej bezpečnosti, plne diverzifikovať zdroje a prepravné trasy a zachovávať súlad s legislatívou Európske únie. Viaceré krajiny EÚ vrátane Slovenska však v rámci niekoľkých spoločných iniciatív upozornili na fakt, že projekt Nord Stream 2 nie je v súlade s cieľmi EÚ, ktoré sú základom Energetickej únie,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Nemecko a Fínsko už súhlasili s podmienkami na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Rusi však musia čakať ešte na povolenie krajín ako je Dánsko či Švédsko. „Ministerstvo hospodárstva SR berie rozhodnutie v Nemecku v súvislosti s výstavbou Nord Stream 2 na vedomie. Nemáme k dispozícii kompletný postup krokov investora projektu potrebných k získaniu povolení na výstavbu plynovodu nielen v Nemecku, ale ani v ďalších výstavbou dotknutých krajinách,“ reagoval na kroky krajín Stano. Ruská spoločnosť Gazprom chce začať s výstavbou plynovodu čo najskôr.

Ministerstvo hospodárstva ako polovičný vlastník slovenskej prepravnej spoločnosti Eustream predpokladá, že sa po výstavbe Nord Stream 2 zvýši preprava plynu z Ruska do Európy týmto koridorom. „Na druhej strane, pokiaľ ide o dodávky plynu z Ruska do niektorých krajín EÚ a krajín juhovýchodnej Európy, je zrejmé, že bude aj naďalej potrebná existujúca plynárenská infraštruktúra. Z pohľadu Slovenska je absolútnou prioritou zaistenie energetickej bezpečnosti krajiny a celého regiónu, čoho kľúčovým predpokladom je zachovanie ukrajinskej prepravnej trasy. Preto je pre Slovensko prioritou čo najvyššie využívanie prepravných trás, ktoré idú cez naše územie,“ konštatoval Stano.

V septembri 2015 Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do konca roka 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Práve koncom roka 2019 končí platnosť rusko-ukrajinskej zmluvy o preprave plynu cez Ukrajinu do západnej Európy. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame