Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PPC paroplyn
Bratislavský paroplynový cyklus despiteborders.com
30. apríla 2014 17:40 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Penta predáva bratislavský paroplyn

Novým majiteľom spoločnosti PPC Investments, ktorá energetický zdroj prevádzkuje, by sa mala stať firma EI Group, ktorá patrí do skupiny Istroenergo International.

Investičná skupina Penta Investments už nepovažuje svoje pôsobenie v energetickom sektore za prioritu. Aj preto sa skupina rozhodla predať svoj bratislavský paroplynový cyklus. Novým majiteľom spoločnosti PPC Investments, ktorá energetický zdroj prevádzkuje, by sa mala stať firma EI Group, ktorá patrí do skupiny Istroenergo International. Celú transakciu však ešte musí odklepnúť Protimonopolný úrad SR.

Nechcú malé firmy

Managing partner Penty Jaroslav Haščák k odpredaju uviedol, že stratégia skupiny bude založená na rozvoji veľkých projektov a na postupnom odpredaji menších firiem. „Predaj PPC je plne v súlade s touto stratégiou. Hoci sa jedná o ziskovú spoločnosť a dobre fungujúcu firmu, naše priority sú dnes v iných sektoroch a projektoch, na ktoré chceme viac koncentrovať svoje úsilie. Jedná sa hlavne o zdravotníctvo, finančné služby, maloobchod, realitný development a strojárenská výroba,“ dodal Haščák. „Teší nás, že sa nám túto transakciu podarilo zrealizovať a budeme tak môcť využiť naše dlhoročné skúsenosti na energetickom trhu. Vzhľadom na skutočnosť, že právoplatnými vlastníkmi sa staneme až po súhlase Protimonopolného úradu SR, je to zatiaľ jediné, čo k celej veci môžeme povedať,“ okomentoval celú transakciu finančný riaditeľ EI Group Ján Bevilaqua. Viac podrobností k predaju paroplynového cyklu nechceli spoločnosti zverejniť.

Prišli o kšeft

Paroplynový cyklus v Bratislave zarábal aj na dodávkach tepla pre spoločnosť Bratislavská teplárenská. Od začiatku tohto roka však bratislavská tepláreň si už vyrába teplo vo vlastnej réžii. Aj tento fakt bol zrejme dôvodom predaja bratislavského energetického zdroja.

Spoločnosť PPC Investmens, ktorá prevádzkuje 218 megawattový a 58 megawattový kogeneračný zdroj v Bratislave dosiahla vlani tržby vo výške 132 miliónov eur.

Desať rokov

Penta kúpila bratislavský paroplyn od štátu v roku 2004. Vtedy za 90-percentný balík akcií zaplatila štátu niečo vyše dvoch miliárd vtedajších slovenských korún. Zvyšný podiel získala Penta od Slovenských elektrární v roku 2007. Cenu za 10-percentný podiel nezverejnili.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame