Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavská teplárenská
Sídlo spoločnosti Bratislavská teplárenská SITA
19. novembra 2015 9:49 TeploAktuality od SITASITA

PENTA: Novela o tepelnej energetike je účelová

Penta považuje za absurdné, že vláda takýmto spôsobom rieši spor, ktorý vďaka pasivite Bratislavskej teplárenskej a účelovosti jej právnych krokov trval 14 rokov.

Spoločnosť Penta považuje novelu zákona o tepelnej energetike, ktorú v stredu schválil vládny kabinet, ako snahu vlády účelovo vstupovať do sporu dvoch obchodných spoločností. V tomto prípade ide podľa vyjadrení hovorcu Penty Gabriela Tótha o Bratislavskú teplárenskú a Paroplyn Holdings Limited ako držiteľa pohľadávky. „Obsah novely de facto hovorí, že štátny vlastník je viac ako iný vlastník, keďže ním vlastnená spoločnosť nemusí platiť svoje záväzky. Navyše, štát ňou retroaktívne vstupuje do práv obchodných spoločností čo považujeme za jednoznačne protiústavné, keďže Ústavný súd SR sa už historicky vyjadril k nemožnosti svojvoľne a selektívne zavádzať imunitu v exekučných konaniach,“ pokračoval Tóth.

Absurdné riešenie?

Penta považuje za absurdné, že vláda takýmto spôsobom rieši spor, ktorý vďaka pasivite Bratislavskej teplárenskej a účelovosti jej právnych krokov trval 14 rokov, vďaka čomu pôvodná suma z nezaplatených faktúr vo výške 9 mil. eur narástla o zákonné úroky z omeškania na 30 mil. eur. „Navyše, k tejto situácii ani nemuselo prísť, keďže v priebehu sporu sme Bratislavskej teplárenskej ponúkli viacero alternatív jeho urovnania a aj po jeho právoplatnom skončení sme uprednostňovali také riešenia, aby sa Bratislavská teplárenská vyhla exekúcii a nebola tak ohrozená jej schopnosť vyrábať a dodávať teplo,“ dodal Tóth.

Zavádzajú exekučnú imunitu

Cieľom novely zákona o tepelnej energetike je podľa premiéra Roberta Fica zaviesť absolútnu exekučnú imunitu pre držiteľov povolenia na výrobu a rozvod tepla, ktorí sú právnickými osobami so stopercentnou majetkovou účasťou štátu. Exekučná imunita sa má vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve takýchto držiteľov povolenia, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla. Novela sa má týkať aj práve prebiehajúcich exekučných konaní. Ministri zároveň schválili k novele návrh na skrátené legislatívne konanie.

Reakcia na súdny spor

Novela zákona podľa premiéra reaguje na súdny spor medzi bývalým Paroplynovým cyklom, ktorý bol v rukách Penty a štátnou Bratislavskou teplárenskou spoločnosťou. „Tento spor zo smiešnych pár korún sa dostal na úroveň až 30 mil. eur,“ povedal. Podľa neho štát najskôr tieto spory vyhral, Ústavný súd SR však neskôr rozhodnutia v prospech štátu zrušil. Potom podľa Fica rozhodoval súd opäť a tentokrát vyhovel Pente. „Penta má v rukách právoplatný, vykonateľný titul vo výške 30 mil. eur voči štátnej Bratislavskej teplárenskej spoločnosti,“ upozornil premiér.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame