Pellegrini musel zmeniť taktiku. Prinesie mu úspech v druhom kole volieb? (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Kandidát na prezidenta SR a predseda strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini (vpravo) počas tlačového brífingu v rámci volebnej noci kandidáta na prezidenta SR a predsedu strany HLAS - sociálna demokracia Petra Pellegriniho v reštaurácii Aušpic pri príležitosti 1. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 24. marec 2024. Foto: SITA/Martin Medňanský

Výsledok prvého kola prezidentských volieb síce ešte nič nehovorí, ale určite je dobrým základom pre získavanie nových voličov.

Peter Pellegrinni sa snažil doteraz neútočiť a vyhýbať priamym konfrontáciám s jeho najväčším protikandidátom Ivanom Korčokom. Ten na druhej strane na stretnutiach s voličmi často poukazoval na spôsob vládnutia súčasnej koalície, ktorej je Pellegrini vysokopostaveným členom.

Strata viac ako 100-tisíc hlasov v prvom kole volieb na svojho najväčšieho súpera prinútili lídra Hlasu vážne porozmýšľať či netreba zmeniť taktiku.

Útoky na Korčoka

Bolo to vidieť už deň po voľbách, keď čelný predstavitelia jeho strany začali tvrdo útočiť na Korčoka. Nikto im to nemohol zazlievať, lebo vo voľbách sa často zverejňujú špinavosti na súpera a to nie len u nás, ale aj v zahraničí.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Problém je však v tom, že argumenty, ktoré sa v tom používajú možno často označiť najmenej za pochybné. Útočí sa napríklad, že Korčok chce poslať vojakov na Ukrajinu, že sa bude zasadzovať v EÚ za zrušenie práva veta, alebo dokonca, že ak bude zvolený, bude to mať vplyv na sociálne postavenie občanov.

Samozrejme, znie to vierohodne, ale treba predsa priznať, že ani jednu z týchto právomocí prezident nemá. Vojakov posiela parlament alebo vláda, na zasadaní Európskej rady sa zúčastňuje premiér a nie prezident a hlava štátu určite nemôže priamo zasahovať do sociálneho postavenia občanov.

Kompetencie prezidenta

Väčšina voličov však určite nemá vedomosti o kompetenciách prezidenta a ak to tvrdia viacerí ministri pre nich to musí byť pravdou. Robert Fico podobným spôsobom vyhral so Smerom parlamentné voľby, teraz sa to pokúša líder Hlasu.

Na rozdiel od Pellegriniho, ktorý sa snaží osloviť voličov častým vystupovaním v médiách predovšetkým na tlačových besedách štátnych orgánov, kde by ako predseda parlamentu nemal čo hľadať, Korčok chodí po Slovensku.

Neviem či táto taktika prinesie ovocie, lebo iné je dostať sa takmer denne k tisícom občanov pred televíznymi obrazovkami, ako vystúpiť na námestí, kde si ho niekde príde vypočuť iba niekoľko stovák.

Zároveň musí čeliť kampani súpera, ktorá je často na hranici dezinformácií. Snaží sa to spochybniť a zaútočiť na Pellegriniho, ale je pravdou, že ani tento nemôže za všetky kroky súčasnej vlády, ale doteraz sa snažil radšej nereagovať ako ju kritizovať.

Danko cúvol…

Aj keď sa zdá, že vyše 100-tisícový rozdiel je veľký, treba povedať, že viac ako 750-tisíc občanov volilo kandidátov, ktorí sa do druhého kola nedostali. Boj o ich hlasy môže byť teda kľúčový.

Rokovania o podpore sa začali ihneď po prvom kole a zatiaľ je jasné, že Pellegrini môže rátať s podporou Andreja Danka, aj keď sa líder národniarov snažil vyhnúť priamej odpovedí, koho by podporil o dva týždne.

Najprv chcel zorganizovať stretnutie všetkých troch lídrov koalície, aby niečo zobchodoval pre vlastnú stranu, ale nakoniec prekvapivo jeho strana vyšla s oznámením o jasnej podpore Pellegriniho.

Prečo zrazu Danko cúvol, nie je jasné, ale asi jeho súperi mali silnejšie argumenty v rukách.

Harabin a Forró

Najviac nejasností je u Štefana Harabina, za ktorého v prvom kole hlasovalo viac ako 260-tisíc ľudí, lebo je málo pravdepodobné, že títo dajú hlas Korčokovi.

Pellegrini si je vedomý, že musí pritvrdiť na nacionálnu a proruskú strunu, lebo iba tak sa mu podarí jeho voličov prilákať. Môže sa to však aj obrátiť proti nemu, lebo odradí liberálnejšie zmýšľajúcich vlastných voličov.

O voličov maďarskej národnosti bojujú obe strany. Neúspešný kandidát Krizstián Forró im radí, aby volili Pellegriniho, ale to určite nebudú akceptovať všetci príslušníci menšiny, čo potvrdzuje aj podpora vlastného kandidáta v prvom kole, ktorý získal iba niečo viac ako 65-tisíc hlasov.

Pellegrini preto vyťahuje aj dobré vzťahy s Maďarskom a jeho premiérom Viktorom Orbánom. O ich priazeň sa však usiluje aj Korčok a podľa niektorých prieskumov môže aj tu získať určitý počet hlasov.

Matovič a Kubiš

Predpokladá sa, že voliči Igor Matoviča a Jána Kubiša dajú svoj hlas skôr Korčokovi, ale samozrejme ten ich musí motivovať, aby k volebným urnám v sobotu 6. apríla prišli.

Najväčší boj sa bude viesť o tých, ktorí prvé kolo vynechali. Potvrdzuje to aj spôsob kampane po prvom kole, o čom som písal už v úvode, keď jeden z kandidátov sa prezentuje ako človek mieru a toho druhého nazýva zástancom vojny.

Hlavné argumenty určite ešte len prídu a možno práve vzájomné debaty v médiách nám prinesú nejaký nečakaný zvrat. Uvidíme ako sa ku všetkému postaví aj Robert Fico. Zatiaľ je nemastný-neslaný, aj keď podporuje Pellegriniho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičIvan KorčokJán KubišKrizstián ForróPeter PellegriniRobert FicoŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie ER Európska radaHlas-SDSMER-SD