Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Minister hospodárstva Pavol Pavlis SITA
19. decembra 2014 11:53 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Pavlis: Ruský medveď nám zimu nepokazí

Dodávky plynu budú podľa ministra hospodárstva Pavla Pavlisa a šéfa SPP Štefana Šabíka počas nadchádzajúcich sviatkov bezproblémové.

Slovenskí spotrebitelia sa nemusia obávať obmedzenia či zastavenia dodávok zemného plynu počas sviatočného obdobia, ako aj cez celú zimnú vykurovaciu sezónu. Zhodli sa na tom minister hospodárstva Pavol Pavlis a predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Štefan Šabík. „Pripravili sme sa na všetky scenáre. Dodávky plynu sme schopní pokryť najmä vďaka tomu, že máme naplnené zásobníky, realizujeme nákup plynu zo západu na medzinárodných trhoch a máme podpísaný diverzifikačný kontrakt, ktorý nám v prípade potreby zabezpečí 2 milióny metrov kubických plynu denne,“ vyhlásil Šabík.

Ruský medveď

„Vianočné sviatky a Nový rok budú, čo sa týka zásobovania plynu, bezproblémové. Ruský medveď nám zimu nepokazí,“ dodal minister hospodárstva Pavol Pavlis. V zásobníkoch má SPP v súčasnosti približne 1,3 mld. metrov kubických plynu. Najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku, ktorý dodáva plyn zhruba 1,3 mil. zákazníkom, vie v prípade prerušenia dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu doviesť plyn aj zo západu prostredníctvom reverzných tokov, ktoré má Slovensko s Rakúskom a Českou republikou. „Situáciu sledujeme a aj počas sviatkov budeme pripravení potrebné opatrenia v spolupráci s prevádzkovateľom distribučnej sústavy, prepravnej siete a zásobníkov ihneď realizovať,“ konštatoval Šabík.

Stále dostávajú menej plynu

SPP stále eviduje krátenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. V súčasnosti je toto krátenie na úrovni zhruba 40 %. Slovenský plynárenský priemysel, ktorého jediným akcionárom je štát, dostáva menej plynu z Ruska cez Ukrajinu zhruba od začiatku septembra tohto roka. Najprv išlo o krátenie dodávok plynu na úrovni 10 percent, neskôr to bolo 25 percent. V októbri sa krátenie dodávok vyšplhalo na úroveň 50 %.

Dôvody neznáme

Odôvodnenie nižších dodávok sa rôznilo. Niektorí európski a slovenskí politici tvrdili, že ide o akúsi pomstu Ruska voči prijatým sankciám zo strany EÚ. Ruská strana to odmietala. Podľa nej dôvodom krátenia dodávok plynu, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj Poľska či Maďarska, je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame