Pavlis: Navýšenie peňazí pre Mochovce zatiaľ neschválime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavlis
Minister hospodárstva Pavol Pavlis SITA

Minister hospodárstva SR Pavol Pavlis sa dohodol s vedením Slovenských elektrární na presunutí mimoriadneho valného zhromaždenia, na ktorom sa malo hlasovať o financovaní dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, z piatka na 7. novembra.

Mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární, ktoré sa má uskutočniť v piatok poobede, bude zrejme zbytočné. Minister hospodárstva Pavol Pavlis totiž slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny prostredníctvom médií odkázal, že na spomínanom rokovaní valného zhromaždenia zástupcovia štátu nebudú nateraz hlasovať za navýšenie prostriedkov pre potreby dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Práve rozpočet pre Mochovce mal byť jedným z hlavných bodov rokovania valného zhromaždenia.

Neľahké rokovania

Minister hospodárstva v rozhovore pre agentúru Reuters priznal, že Enel požiadal vládu, aby odsúhlasila ďalšie navýšenie rozpočtu na výstavbu mochoveckých jadrových blokov, a to o stovky miliónov eur z terajšej sumy 3,8 miliárd eur. Neuviedol však presnú sumu žiadaného navýšenia a konštatoval, že je to vecou ďalších rokovaní. „Vyjednávania nie sú ľahké,“ poznamenal s tým, že ide o zmeny v harmonograme výstavby a veľké sumy peňazí.

Valné zhromaždenie sa nekonalo

Mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární nakoniec o navýšení finančných prostriedkov pre dostavbu Mochoviec nerokovalo. Minister Pavlis sa totiž dohodol s vedením elektrární na presunutí termínu valného zhromaždenia na 7. november tohto roku. „Dovtedy budú obe strany rokovať,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. „Dôvodom odkladu je potreba posúdenia ďalších opatrení na zlepšenie projektu navrhnutých tímom expertov. Dúfame, že k dohode o rozpočte dôjde v novom termíne, čím sa predíde ďalšiemu predražovaniu a odsunu dokončenia projektu,“ reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Chce pre štát viac akcií

Minister Pavlis taktiež v rozhovore povedal, že sa bude snažiť vládu presvedčiť, aby kúpila podiel v Slovenských elektrárňach od talianskeho Enelu s cieľom získať nad firmou kontrolu a zlepšiť energetickú bezpečnosť. Pavlis konštatoval, že ak sa vláda rozhodne zvýšiť svoj 34-percentný podiel, mohla by chcieť celý podiel Enelu, alebo kúpiť menšiu časť a získať tak zhruba polovicu Slovenských elektrární. „Verím, že dnes je pravý čas na to, aby vláda vlastnila ak nie 100, tak 51 % Slovenských elektrární v záujme energetickej bezpečnosti,“ povedal Pavlis.

Do konca novembra

Enel, ktorý je najviac zadlženou európskou energetickou firmou, chce v tomto roku predať majetok za vyše 4 miliárd eur s cieľom znížiť dlhy a udržať si rating v investičnom pásme. Talianska skupina v stredu uviedla, že záväzné ponuky na kúpu jej 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach očakáva do konca novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne