Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR NR
Národná rada SR. SITA
8. decembra 2016 14:29 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Parlamentný výbor o elektrárni v Novákoch skončil fiaskom

Parlamentný hospodársky výbor, na ktorom mali poslanci rokovať o údajných problémoch v Elektrárni Nováky, sa nakoniec tejto téme nevenoval. Predsedníčka výboru Jana Kiššová (SaS) musela rokovanie výboru pre neuznášaniaschopnosť ukončiť. Na výbore sa zúčastnili len opoziční poslanci, nezúčastnil sa pozvaný minister hospodárstva Peter Žiga a minister životného prostredia László Sólymos.

Ide o politiku?

Podľa ministra hospodárstva zo strany opozičnej strany SaS ide iba o vytĺkanie politického kapitálu. „Ja odmietam sa zúčastňovať politika, ktoré si strana SaS chce z tejto témy urobiť,“ uviedol na tlačovej besede Žiga, podľa ktorého téma údajnej nezákonnej prevádzky tretieho bloku nováckej elektrárne nie je žiadnou témou. „Ja sa obávam, že keď najbližšie vypadnú poistky v Liberálnom dome (sídlo SaS – pozn. red.) tiež bude zasadať hospodársky výbor,“ dodal Žiga. Podľa neho tretí blok tepelnej elektrárne v Novákoch má všetky potrebné zákonné povolenia, aby sa mohli vykonávať skúšky mobilného odsírovacieho zariadenia. Tie tam vykonávajú Hornonitrianske bane Prievidza na základe zmluvy o prenájme so Slovenskými elektrárňami, ktoré Elektráreň Nováky vlastnia.

Bezpredmetná téma

Poslanec za stranu Smer-SD a bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek je presvedčený, že téma, ktorá sa mala na výbore prerokovávať, je bezpredmetná. „Treba si dať otázku, prečo strana SaS stále útočí v oblasti elektroenergetiky na výrobu elektriny z domáceho uhlia. Možno treba za tým vidieť, či tam nie je zneužitie postavenia verejného činiteľa poslanca za účelom lobingu pre iný typ výroby energie,“ naznačil Jahnátek. Podľa neho, ako aj podľa ministra Žigu, strana Smer-SD bude stále presadzovať podporu ťažby uhlia určeného na výrobu elektriny.

Sklamaná predsedníčka

Predsedníčka výboru poslankyňa Kiššová bola z postoja ministrov, ako aj opozičných poslancov sklamaná. „Majú na to právo, ale ja to považujem za nehorázne. Spíšeme naše otázky a oslovíme pánov ministrov listom a budeme sa dotazovať odpovedí,“ reagovala po nútenom ukončení hospodárskeho výboru Kiššová. Podľa SaS tretí blok Elektrárne Nováky nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity. Nebola v ňom vykonaná žiadna úprava, neboli žiadne konania a neexistujú žiadne povolenia. „Nevedeli sme sa dopátrať k žiadnym informáciám o tom, nevedeli sme sa dopátrať k žiadnym povoleniam,“ konštatovala Kiššová.

Chcú bane elektráreň?

Poslanec za SaS Karol Galek si myslí, že k tepelnej elektrárni v Novákoch sa chce pomaly dostať šéf Hornonitrianskych baní Prievidza Peter Čičmanec. Majú tomu nasvedčovať informácie zverejnené v podnikovom časopise Slovenských elektrární týkajúce sa rokovaní medzi rezortom hospodárstva, Slovenskými elektrárňami, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a hornonitrianskymi baňami o budúcnosti tejto tepelnej elektrárne. „Pripravujú sa Hornonitrianske bane Prievidza na prevzatie v Novákoch? Vznikla by tak jedna absurdná situácia, kedy by pán Čičmanec sám sebe dodával uhlie, ktorého cena nie je v súčasnosti regulovaná, a takto by si on sám ako dodávateľ mohol nadiktovať ľubovoľnú cenu uhlia a potom by sme to zaplatili my všetci v cenách elektriny. Získal by tak socialistické perpetum mobile a tlačiareň peňazí bez obmedzenia,“ uzavrel Galek.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies