V parlamente sa pokúsia zmeniť zákon o obnoviteľných zdrojoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Veterná elektráreň turbína slnečná energia solárny panel OZE
Foto: Ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

Poslanci za SaS chcú navrhovanými zmenami vytvoriť priestor na to, aby sa mohli slovenské domácnosti uchádzať o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malej veternej turbíny v rámci projektu Zelená domácnostiam.

Na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi sa poslanci nevyhnú ani energetickej téme. Opoziční poslanci za stranu SaS Karol Galek a Anna Zemanová chcú otvoriť zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Navrhovanými zmenami v dvoch spomínaných zákonoch chcú vytvoriť priestor na to, aby sa mohli slovenské domácnosti uchádzať o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malej veternej turbíny v rámci projektu Zelená domácnostiam.

Osvedčenie pre inštalatérov

Ak chce domácnosť využiť štátnu podporu na malý obnoviteľný zdroj, musí si ho dať nainštalovať registrovaným zhotoviteľom. Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov však v súčasnosti neumožňuje Ministerstvu hospodárstva SR vydať potrebné osvedčenie pre inštalatérov veterných turbín. To chcú opoziční poslanci svojim návrhom zmeniť. „Rozšírenie odborne spôsobilých osôb o inštalatérov veterných turbín prispeje k plneniu cieľa Slovenska zvýšiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie napríklad aj využitím finančných mechanizmov pre malé zdroje podporovaných zo štátneho rozpočtu, ktoré majú v podmienkach poskytnutia pomoci požiadavku na inštaláciu zariadení odborne spôsobilými osobami,“ myslia si poslanci Galek a Zemanová.

Zmena zákona o EIA

V zákone o posudzovaní vplyvov na životné prostredie chcú opoziční poslanci zrušiť povinnosť vykonania posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) pre malé veterné turbíny s výkonom do 5 kilowattov. „Hranicu povinného hodnotenia navrhujeme posunúť na veľkosť 50 kilowattov,“ konštatovali poslanci.

Jedna veterná turbína

V súčasnosti eviduje Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, jediného výrobcu veternej turbíny s výkonom 3,45 kilowattov. Najviac registrovaných je tepelných čerpadiel (1 030 druhov). Za nimi nasledujú fotovoltické panely (810), kotle na biomasu (560) a slnečné kolektory (310).

Najväčší záujem o slnečné kolektory

Počas prvých dvoch kôl mali domácnosti záujem najmä o slnečné kolektory (1 788 vydaných poukážok). Nasledovali fotovoltické panely (1 703), tepelné čerpadlá (847) a kotle na biomasu (331). Celkovo agentúra v prvom a druhom kole vydala 4 699 poukážok v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Takmer tisíc poukážok však zostalo nevyužitých. Príspevok na inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, či kotlov na biomasu pokrýva v priemere 30 a maximálne 50 percent z celkových oprávnených výdavkov na systém. Tretie kolo poskytovania poukážok plánuje SIEA vyhlásiť už v utorok 6. septembra tohto roka.

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra