V parlamente odvolávajú predsedu vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania mimoriadnej 24. schôdze NR SR. Bratislava. SITA

Podľa poslanca Igora Matoviča v kauze cien energií išlo o klasický biznis. Poslankyňa za SaS Jana Kiššová tvrdí, že bývalý šéf regulačného úradu v tomto biznise nebol sám.

Predseda vlády Robert Fico zradil pri cenách energií sociálnu demokraciu a sociálne cítenie. Myslí si to líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. „Tým najzraniteľnejším ste nechali vystaviť faktúry, ktoré boli v mnohých prípadoch o tisíc percent vyššie. Stal sa z vás obyčajný stroj, ktorý pozerá len na čísla. Zradili ste a preto nemôžete byť už ďalej premiérom,“ povedal na úvod mimoriadnej schôdze parlamentu predkladateľ návrhu na odvolanie predsedu vlády Matovič.

Išlo o biznis?

Podľa Matoviča v kauze cien energií išlo o klasický biznis. „Do orgánov energetických spoločností dosadzujete čisto po politickej línii. Dosadili ste tam neschopných ľudí, svojich „pusipajtášov“. Zo štátu ste si urobili súkromný majetok,“ dodal Matovič. Podľa neho vláda na čele s premiérom musela o navyšovaní cien energií vedieť už minimálne od decembra minulého roka, odkedy sa tomu venovali viaceré média. „Dlhých 49 dní premiér mlčal. Mal všetky prepočty, tabuľky a grafy k dispozícií a nekonal a on nechal rozprávať svojho chránenca Holjenčíka (bývalý šéf ÚRSO – poz. red.). Premiér ho aj s ministrom hospodárstva jednoducho kryl. Kryli podvod,“ zdôraznil Matovič. Podľa neho premiér buď o celej veci s cenami energií vedel a je nemorálny cynik, ktorý chcel okradnúť ľudí, alebo o tom nevedel ani on a ani jeho ľudia, čo je vyjadrením úplného diletantizmu. „Pán premiér začnite sa prosím zaujímať o problémy obyčajných ľudí, vysťahujte sa z bytu daňového podvodníka a ja vám zaplatím hocijaký iný podnájom,“ konštatoval Matovič.

Ficov politický tlak

Nič z toho, čo tri hodiny znelo v pléne z úst lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča, sa premiéra Roberta Fica nedotklo. Povedal to vo svojom desaťminútovom vystúpení predseda vlády, ktorého sa dnes pokúsi opozícia odvolať za kauzu vysokých cien energií. „Je to rešpekt k ústave, že som tu medzi vami. Rešpekt k navrhovateľom v žiadnom prípade nemôžeme mať,“ povedal Fico.

Premiér priznal, že v prípade zvýšených cien energií vláda použila politický tlak na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. „Urobili sme náhradné rozhodnutia a tie dnes monitorujeme, kontrolujeme. Ak nebudú napravené krivdy, budeme opäť vytvárať politický tlak,“ povedal Fico v pléne.
Na obvinenia Matoviča, že do orgánov energetických spoločností dosadzuje vláda „čisto po politickej línii“, Fico uviedol, že práve opozícia, ktorá bola v rokoch 2010 až 2012 vo vláde, teda aj SaS aj Matovič, dosadzovali svojich ľudí na vysoké posty kľúčových spoločností.

„Účelom tejto schôdze je vyvolať konflikt, apatiu verejnosti voči štandardným politickým stranám,“ uzavrel premiér a vyzval koaličných poslancov, aby sa nenechali do tejto hry vtiahnuť. „Nemám viac čo povedať na trojhodinové táraniny pána Matoviča,“ dodal.

Holjenčík v tom nebol sám

Ceny energií nemali byť stabilné, ako to propaguje Smer-SD, ale mali klesať. Na základe vývoja cien elektriny na trhoch si to myslí poslankyňa za SaS a šéfka parlamentného hospodárskeho výboru Jana Kiššová. Podľa nej predseda vlády Robert Fico v kauze cien energií prekročil svoje právomoci nielen v tom, že odberateľom radil trhať platne vystavené faktúry, ale aj v tom, že z pozície predsedu vlády riadil po prevalení problémov s cenami kroky bývalého predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Liberáli z SaS sú stále presvedčení, že bývalý šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík si vytvoril na úrade svoj biznismodel. Malo sa tak diať prostredníctvom firmy JHS, ktorú Holjenčík pred necelými dvadsiatimi rokmi založil. Holjenčík mal distribučným spoločnostiam podľa Kiššovej poradiť, aby si precenili majetok. Majetok, ktorý už mal nulovú alebo veľmi nízku hodnotu, a ktorý ľudia už v minulosti v cenách energií zaplatili, mal zrazu precenenú hodnotu, čím sa dosiahli zvýšené náklady distribučných spoločností, ktoré si ich mohli dať od spotrebiteľov zaplatiť. „Toto preceňovanie podľa našich informácií zabezpečila znalecká spoločnosť JHS, ktorú podľa medializovaných informácií ovláda Holjenčík,“ dodala Kiššová.

Strana SaS je presvedčená, že bývalý šéf regulačného úradu v tomto biznise nebol sám. „Obetovanie Jozefa Holjenčíka zďaleka nestačí. On síce mal byť podľa zákona nezávislý, no celý čas sa správal ako najvernejší služobník strany Smer a konkrétne Roberta Fica. Plnil jeho príkazy, vychádzal v ústrety záujmovým skupinám a bol dlhé roky jeho chránencom. A preto by mal Robert Fico vo funkcii taktiež skončiť,“ konštatovala Kiššová.

Problémy ešte len začnú

Problémy v energetike ešte len začínajú. Myslí si to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Karol Galek. „Na svedomí to má práve tá vyhláška, ktorá má podľa premiéra všetko vyriešiť. Bola zverejnená minulý týždeň a musím povedať, že v odbornej verejnosti sa postarala o poriadny rozruch,“ povedal v rámci parlamentnej rozpravy Galek. Podľa neho existuje veľa odberateľov, ktorí si vrátením k cenovej vyhlášky v elektroenergetike z minulého roka pohoršia. „Je obrovské množstvo ľudí, ktorí v januári dostali nižší zálohový predpis, ako mali v roku 2016. A práve títo budú podľa staronovej vyhlášky veľmi nešťastní, lebo budú musieť spätne doplácať do výšky platby podľa minulého roku,“ upozornil Galek.

Podľa neho sa vláda na čele s premiérom snaží retroaktívnou vyhláškou len zakryť skutočné problémy v cenovej regulácii. „Cena elektriny aj napriek tejto snahe a sľubom porastie. Bude to na úkor ľudí. Spotrebitelia ešte budú musieť zaplatiť všetky náklady spojené s týmto chaosom,“ konštatoval Galek, podľa ktorého nový šéf regulačného úradu bude musieť po svojom nástupe všetky rozhodnutia robené počas éry Jozefa Holjenčíka zmiesť zo stola a začať nanovo budovať celý úrad.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky