Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR NR
Národná rada SR SITA
10. mája 2017 12:40 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Parlament schválil nový regulačný zákon

Podľa novely bude menovanie šéfa ÚRSO už len v rukách vlády. Doteraz ho menoval na návrh vlády prezident SR.

Vládnu novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach v stredu schválili poslanci Národnej rady SR. Vďaka novele by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na základe novely totiž ministerstvá hospodárstva a životného prostredia znova získajú kompetenciu vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam úradu. Podľa novely bude taktiež menovanie šéfa ÚRSO už len v rukách vlády. Doteraz ho menoval na návrh vlády prezident SR.

Ministerské pripomienky

Rezort hospodárstva sa bude vyjadrovať k cenovým rozhodnutiam pri cenách za teplo, plyn a elektrinu a rezort životného prostredia pri cenách za vodu. Ak bude mať jedno z ministerstiev pripomienky a úrad ich neakceptuje, bude ich musieť zverejniť. Menovanie šéfa ÚRSO vládou, ako aj vstupovanie ministerstiev do procesu schvaľovania cien energií kritizovali firmy, zamestnávatelia a obchodné komory v pripomienkovom konaní, ako aj opoziční poslanci.

Opozičné nápady

Opoziční poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) žiadali plénum o schválenie viacerých pozmeňujúcich návrhov. Poslanci Jana Kiššová a Karol Galek chceli v prvom rade zachovať právomoci prezidenta SR pri menovaní predsedu ÚRSO. Taktiež sa snažili zrušiť ustanovenie novely zákona, ktoré hovorí o tom, že ministerstvá sa budú po novom môcť vyjadrovať k cenovým rozhodnutiam regulačného úradu. Jeden pozmeňujúci návrh sa týkal aj ceny uhlia, ktorá vstupuje do cien elektriny z neho vyrobenej. Opoziční poslanci navrhovali ceny uhlia regulovať. Opozícii neprešiel ani jeden pozmeňujúci návrh.

Oddelenie úradu od Rady

Podľa schválenej novely už nebude môcť predseda ÚRSO zastávať aj funkciu šéfa Regulačnej rady, ktorá pôsobí na úrade ako kontrolný a odvolací orgán. Kandidáta na predsedu Regulačnej rady budú voliť spomedzi seba členovia rady a vymenuje ho prezident SR. Regulačná rada bude mať šesť členov. Troch členov bude nominovať Národná rada SR a troch bude nominovať vláda.

Dopadové štúdie

Regulačný úrad bude musieť podľa novely vypracovávať dopadové štúdie pri akejkoľvek zmene svojej cenovej regulácie. Úrad bude mať povinnosť porovnať vplyv navrhovanej novej cenovej regulácie s existujúcim stavom. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu musia byť známe dopady na jednotlivých odberateľov. ÚRSO bude mať dvoch podpredsedov. Tých bude na návrh predsedu menovať vláda. Cenové rozhodnutia už bude musieť po novom podpísať aj jeden z podpredsedov. Inak nebudú platné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame