Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
24. mája 2015 11:15 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Parlament o kontrole NKÚ v elektrárňach možno až v jeseni

Správu z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorá má hovoriť o financovaní dostavby mochoveckých blokov, dostane Národná rada SR až koncom júna respektíve začiatkom júla.

Hospodárilo sa pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce správne? Na túto otázku dostane verejnosť odpoveď možno až niekedy v jeseni. Správu z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorá má hovoriť o financovaní dostavby mochoveckých blokov, totiž dostane Národná rada SR neskôr, ako sa predpokladalo. Pôvodne mal NKÚ odovzdať protokol z kontroly predsedovi parlamentu 20. mája. Teraz sa už hovorí o konci júna, začiatku júla. Posledná schôdza parlamentu pred letnými prázdninami pritom bude končiť niekedy v prvý júlový týždeň. „Žiaľ, protokol o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v spoločnosti Slovenské elektrárne sa nepodarilo predložiť Národnej rade SR v predpokladanom termíne,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca NKÚ Lukáš Jasenec.

Čakajú na pripomienky

Najvyšší kontrolný úrad v súčasnosti čaká na pripomienky zo strany kontrolovaného subjektu, čiže spoločnosti Slovenské elektrárne. „Dňa 20. mája bol protokol doručený Slovenským elektrárňam na oboznámenie sa s obsahom a požiadaním o námietky, s termínom do 22. júna. Po doručení námietok posúdi Najvyšší kontrolný úrad ich opodstatnenosť tak, aby protokol mohol byť prerokovaný do konca júna a následne bezodkladne zaslaný do NR SR,“ dodal Jasenec. NKÚ za zdržaním vidí zmluvu o utajovaných skutočnostiach. „Časový posun nastal z dôvodu potreby uzatvorenia zmluvy o utajovaných skutočnostiach v zmysle príslušného zákona. Podotýkam, že protokol o výsledku kontroly bol spracovaný 28. apríla tohto roka,“ konštatoval Jasenec.

Nič neprezradia

Naďalej platí, že sa NKÚ k výsledkom kontroly nechce nateraz vyjadrovať. „Protokol o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v spoločnosti Slovenské elektrárne je v režime vyhradené,“ uzavrel Jasenec.

Na popud ministra

Kontrola NKÚ v Slovenských elektrárňach zameraná na hospodárenie s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny pri dostavbe mochoveckých blokov trvala zhruba od decembra minulého roka do apríla tohto roka. Kontrolu inicioval bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorému sa nepozdávalo neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci koncom septembra 2014 uznesenie schválili.

Takmer o dve miliardy viac

Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies