Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Fessenheim Francúzsko
Atómová elektráreň Fessenheim na východe Francúzska SITA/AP
19. februára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Paríž zváži prísnejšie pravidlá pre jadrové elektrárne

Francúzsko uvažuje o zvýšení hornej hranice zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou jadrových elektrární na 700 mil. eur zo súčasných 91,5 mil. eur. Informoval o tom v utorok denník Les Echos bez uvedenia zdrojov. Vláda by údajne mohla oživiť návrh zákona, ktorý pripravoval ešte bývalý vládny kabinet, po vlaňajších prezidentských voľbách sa s ním ale ďalej nepracovalo.

Všetkých 19 jadrových elektrární vo Francúzsku spravuje štátom kontrolovaná spoločnosť EDF. Posunutie hranice zodpovednosti za škody by firmu, ako aj ďalšiu francúzsku spoločnosť pôsobiacu v oblasti nukleárnej energie, Areva, zasiahlo iba obmedzene, tvrdí denník.

Po havárii v japonskej Fukušime z roku 2011 francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť nariadil EDF modernizáciu všetkých jadrových elektrární v krajine. Podľa EDF si to vyžiada investície v celkovej výške zhruba 10 mld. eur. Podiel nukleárnej energie na celkovej výroby elektriny vo Francúzsku predstavuje 75 %. Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda má závislosť krajiny na jadre do roku 2025 klesnúť na 50 %. Ukončenie prevádzky najstaršej jadrovej elektrárne Fessenheim neďaleko hraníc s Nemeckom si Hollande praje už v roku 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame