Paríž zváži prísnejšie pravidlá pre jadrové elektrárne

19. februára 2013 0:00

Francúzsko uvažuje o zvýšení hornej hranice zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou jadrových elektrární na 700 mil. eur zo súčasných 91,5 mil. eur. Informoval o tom v utorok denník Les Echos bez uvedenia zdrojov. Vláda by údajne mohla oživiť návrh zákona, ktorý pripravoval ešte bývalý vládny kabinet, po vlaňajších prezidentských voľbách sa s ním ale ďalej nepracovalo.

Atómová elektráreň Fessenheim Francúzsko
Atómová elektráreň Fessenheim na východe Francúzska SITA/AP

Všetkých 19 jadrových elektrární vo Francúzsku spravuje štátom kontrolovaná spoločnosť EDF. Posunutie hranice zodpovednosti za škody by firmu, ako aj ďalšiu francúzsku spoločnosť pôsobiacu v oblasti nukleárnej energie, Areva, zasiahlo iba obmedzene, tvrdí denník.

Po havárii v japonskej Fukušime z roku 2011 francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť nariadil EDF modernizáciu všetkých jadrových elektrární v krajine. Podľa EDF si to vyžiada investície v celkovej výške zhruba 10 mld. eur. Podiel nukleárnej energie na celkovej výroby elektriny vo Francúzsku predstavuje 75 %. Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda má závislosť krajiny na jadre do roku 2025 klesnúť na 50 %. Ukončenie prevádzky najstaršej jadrovej elektrárne Fessenheim neďaleko hraníc s Nemeckom si Hollande praje už v roku 2017.Čo si o tom myslíte?