Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina SEPS
Ilustračné foto SEPS
4. júla 2013 9:39 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Paríž musí nájsť kompromis v cenách elektriny

Francúzska vláda bude musieť tento mesiac nájsť zložitý kompromis medzi potrebou zvýšiť ceny za elektrinu tak, aby pokrývali rastúce náklady štátneho výrobcu EDF, a nutnosťou udržať ich nízke, aby sa neznižovala kúpyschopnosť obyvateľov.

Ceny za elektrinu by mali v lete narásť o 6,8 až 9,6 %, aby znížili stratovosť EDF, vyhlásili v júni predstavitelia francúzskeho regulačného úradu CRE. Paríž síce vylúčil, že by pristúpil na návrh CRE, ceny však budú musieť stúpnuť dostatočne na to, aby odvrátili hrozbu žalôb od konkurentov EDF, podľa ktorých umelo nízke sadzby narúšajú konkurenčné prostredie. „Pre nás je dôležité, aby okrem miery zvýšenia cien v roku 2013 boli jasne identifikovateľné aj sadzby na roky 2014 a 2015,“ povedal Fabien Choné zo združenia alternatívnych výrobcov elektriny Anode.

Nové sadzby by francúzska vláda mala ohlásiť tento mesiac, pričom najpravdepodobnejším riešením je postupné zvyšovanie počas niekoľkých rokov. Takýto postup navrhol energetický ombudsman a je v súlade s rozhodnutím Paríža nedovoliť skokový nárast sadzieb. Vlády v uplynulom desaťročí obmedzovali nárasty cien energií na 2 až 3 % ročne, čo však viedlo k tomu, že rozdiel medzi platnými cenami a reálnymi nákladmi EDF na výrobu energie v roku 2012 podľa CRE dosiahol 1,47 mld. eur.

Ratingová agentúra Fitch v pondelok znížila výhľad hodnotenia EDF zo stabilného na negatívny, pričom krok odôvodnila vysokým zadlžením spoločnosti a pravdepodobnosťou, že nárast cien elektriny nebude dostatočný na to, aby zadlžovanie zastavil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame