Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft stanica čerpacia benzínová pumpa
Ilustračné foto. Slovnaft
7. januára 2018 11:09 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSlovnaft

Palivá odolné voči arktickým mrazom sú dostupné už na väčšine čerpacích staníc Slovnaft

Prémiové palivá EVO Plus nájdu zákazníci už na 210 čerpacích staniciach Slovnaft.

Problémom so štartovaním v zimnom období môžu vodiči predísť okrem udržiavania dobrého technického stavu vozidla aj tankovaním správneho paliva. V súlade s platnou legislatívou predáva Slovnaft vo svojej maloobchodnej sieti od polovice novembra výlučne palivá, ktoré sú svojimi vlastnosťami prispôsobené na ich bezproblémové použitie v zimných mesiacoch. Štandardná zimná nafta EVO je podľa normy EN 590 vhodná do -20 °C, pri silnejších mrazoch sa odporúča tankovať prémiové palivo EVO Diesel Plus, ktoré motoristi nájdu už na 210 čerpacích staniciach Slovnaft.

Plne aditivované zimné automobilové benzíny a motorová nafta z ponuky sieti čerpacích staníc Slovnaft majú úžitkové vlastnosti prispôsobené náročným zimným podmienkam, ktoré prinesú nasledujúce mesiace. Benzíny obsahujú viac prchavých zložiek, ktoré zabezpečujú lepšiu odpariteľnosť paliva. Motorová nafta zase obsahuje menšie množstvo ťažkých parafínov, ktoré majú tendenciu pri silnejších mrazoch kryštalizovať, a tým zaniesť palivový filter. Zmena v zložení a správna aditivácia paliva zabezpečujú lepšiu štartovateľnosť studeného motora a aj jeho chod pri mínusových teplotách.

Okrem tankovania správneho paliva je v zime potrebné v rámci starostlivosti o auto dodržiavať aj iné dôležité návyky. Vodiči by mali pravidelne kontrolovať stav autobatérie, vyberať vhodné prevádzkové kvapaliny a tankovať správne zimné palivo v objeme plnej nádrže. Kondenzáciou vzdušnej vlhkosti v nádrži sa totiž do palivového systému môže dostať voda. Vyšší objem paliva znižuje množstvo vzduchu v nádrži, a tým aj prípadné problémy s vyzrážanými kryštálmi vody pri teplotách nižších ako 0 °C.

Pri extrémne nízkych teplotách sa odporúča tankovať prémiovú naftu EVO Diesel Plus, ktorá je určená na arktické teploty do -40 °C (hodnota medznej teploty filtrovateľnosti – CFPP). Dostupnosť prémiových palív EVO Plus sa rozšírila a zákazníci ich nájdu už na 210 čerpacích staniciach Slovnaft po celom Slovensku.

Členovia vernostného BONUS klubu môžu od 1. januára do 28. februára 2018 získať zľavu na prémiové palivá EVO Plus výmenou za svoje body. Predpokladom uplatnenia je dostatočný počet bodov na karte.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame