Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
15. decembra 2015 17:50 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Padla dohoda o predaji elektrární. Do Vianoc podpíšu zmluvy.

Talianska spoločnosť Enel a česká energetická skupina EPH sa dohodli na komerčných a zmluvných podmienkach transakcie. Samotný vstup nového akcionára však bude možný až po splnení odkladacích podmienok.

Česká energetická skupina EPH sa dohodla s talianskou spoločnosťou Enel na kúpe podielu v Slovenských elektrárňach (SE), informoval v utorok hovorca EPH Daniel Častvaj. „Môžeme potvrdiť, že medzi EPH a spoločnosťou Enel bola dosiahnutá dohoda o všetkých komerčných a zmluvných podmienkach transakcie. Zmluva o predaji však zatiaľ nebola podpísaná, takže do toho okamihu nebudeme poskytovať viac informácií,“ dodal Častvaj.

Dlhá cesta pred vstupom

Podľa informácií portálu vEnergetike.sk do Vianoc by mali obe strany podpísať dokumenty týkajúce sa predaja. Pre vstup nového investora do slovenského dominantného výrobcu elektriny však bude potrebné splniť ešte mnoho odkladacích podmienok, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Nie celý podiel naraz

Talianska spoločnosť Enel už od konca leta viedla exkluzívne rokovania s EPH o predaji zhruba 33-percentného podielu. Svoj zvyšný podiel chcú Taliani predať až po dokončení Mochoviec, čo by malo byť niekedy po roku 2017.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame