Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina elektrické vedenie VSD
Ilustračné foto. VSD
26. februára 2016 16:41 ElektrinaAktuality od SITASITA

Pacienti majú nárok na varovanie o odstávke elektriny

Zdravotne indikovaný odberateľ elektriny v domácnosti, ktorý je nahlásený u svojho dodávateľa elektriny, je informovaný o každom plánovanom obmedzení alebo prerušení distribúcie elektriny do jeho domácnosti.

Pacienti, ktorých životné funkcie sú závislé na odbere elektriny, napríklad podporné dýchanie v domácnosti, majú podľa ministerstva hospodárstva nárok na včasné varovanie o prerušení alebo odstávke dodávky elektriny. Musia byť však evidovaní v databáze dodávateľov elektriny.

Informácie o každom prerušení dodávok

„Zdravotne indikovaný odberateľ elektriny v domácnosti, ktorý je nahlásený u svojho dodávateľa elektriny, je potom adresne informovaný o každom plánovanom obmedzení alebo prerušení distribúcie elektriny do jeho domácnosti,“ informovala v piatok hovorkyňa rezortu hospodárstva Miriam Žiaková. „Za zdravotne indikovaného odberateľa elektriny je považovaný každý zraniteľný odberateľ elektriny v domácnosti, ktorého bazálne životné funkcie sú závislé na odbere elektriny, napríklad podporné dýchanie v domácnosti,“ dodala.

Aktualizácia raz ročne

Evidenciu týchto občanov dodávatelia elektriny aktualizujú každý rok, preto je v zmysle zákona potrebné, aby evidovaný zdravotne indikovaný odberateľ elektriny vždy do 31. marca preukázal, že pretrvávajú podmienky, na základe ktorých bol zaradený do evidencie zdravotne indikovaných odberateľov elektriny. Pokiaľ ide o nového pacienta, môže sa nahlásiť do databázy kedykoľvek v roku.

O zaradenie do databázy je potrebné požiadať

„Takýto zdravotne indikovaný odberateľ elektriny (pacient) oznámi a preukáže svojmu dodávateľovi elektriny, že jeho životné funkcie sú závislé od odberu elektriny. Informáciu podľa prvej vety môže zdravotne indikovaný odberateľ elektriny oznámiť aj priamo prevádzkovateľovi distribučnej sústavy, do ktorej je jeho domácnosť pripojená,“ priblížila Žiaková. Je potrebné, aby pacient požiadal o zaradenie do databázy prostredníctvom formulára obsahujúceho povinné údaje o zdravotne indikovanom odberateľovi a priložením požadovaných príloh.

Pacienti často o tejto možnosti nevedia

Mnohí takíto pacienti o tejto život zachraňujúcej možnosti podľa ministerstva hospodárstva nevedia, a to napriek tomu, že zákon o energetike, ktorý to umožňuje, platí už od septembra 2012. Ministerstvo hospodárstva preto pripravilo v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva pre týchto občanov informačný leták, ktorý bude v krátkom čase distribuovať rezort zdravotníctva prostredníctvom lekárov priamo k pacientom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame