O osobitnom odvode pre energofirmy vláda zatiaľ nerozhodla

17. augusta 2016 14:33
SITA

Ministri prerušili rokovanie o návrhu novely zákona o dani z príjmov, o osobitnom odvode regulovaných firiem, o správnych poplatkoch aj o hazardných hrách. Výraznejšie by sa návrhy však meniť nemali, v dani z príjmov pribudne zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov.

Vlada
Minister financií Peter Kažimír SITA

Najdôležitejšie návrhy z dielne ministerstva financií, ktoré boli na programe stredajšieho rokovania vládneho kabinetu, ministri napokon neprerokovali. Prerušili rokovanie o návrhu novely zákona o dani z príjmov, osobitnom odvode v regulovaných odvetviach, o správnych poplatkoch a tiež o návrhu novely zákona o hazardných hrách. V prípade prvých troch spomínaných návrhov sa rokovanie prerušilo na podnet samotného ministra financií Petra Kažimíra. Zásadnejšie zmeny sa však v návrhoch zrejme napriek tomu neudejú. Azda len v návrhu novely zákona o dani z príjmov, kde minister avizuje doplnenie zvýšenia paušálnych výdavkov pre živnostníkov

„Som to sľúbil zamestnávateľom na základe veľmi búrlivej debaty v tripartite, že sa k tomu vrátime po prázdninách a využijeme prvé týždne septembra, aby sme technicky dotiahli niektoré agendy. Zároveň avizujem, že nemienime ustúpiť od týchto agend,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády novinárom s tým, že v mnohých navrhovaných opatreniach má vláda záväzok z programového vyhlásenia. V ňom je aj záväzok zvýšiť paušálne výdavky živnostníkom, v aktuálnom návrhu však toto opatrenie nefigurovalo. To by sa však malo ešte zmeniť. „Chcem ešte avizovať, že v prípade dane z príjmov využijeme čas aj na to, aby sme dostali do zákona zmenu výdavkových paušálov pre živnostníkov,“ dodal minister.

V prípade návrhu novely zákona o hazardných hrách sú podľa Kažimíra dôvodom prerušenia rokovania aj konzultácie s Európskou komisiou týkajúce sa napríklad aj blokovania internetových stránok niektorých prevádzkovateľov hazardných hier. „Návrh potrebuje viac času z hľadiska právnej istoty,“ dodal šéf rezortu financií.

Medzi kľúčové zmeny v návrhu novely zákona o dani z príjmov patrí zníženie sadzby korporátnej dane o jeden percentuálny bod na 21 % a zdanenie dividend. Pri osobitnom odvode regulovaných firiem zase rezort financií navrhuje zdvojnásobenie jeho sadzby a zrušenie časového obmedzenia platnosti odvodu. V zákone o správnych poplatkoch sa majú predovšetkým meniť registračné poplatky pri prihlasovaní motorových vozidiel a medzi zásadné zmeny novely zákona o hazardných hrách patrí okrem iného zamedzenie možnosti hrať hazardné hry osobám poberajúcim dávky v hmotnej núdzi.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?