Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlada
Minister financií Peter Kažimír SITA
17. augusta 2016 14:33 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

O osobitnom odvode pre energofirmy vláda zatiaľ nerozhodla

Ministri prerušili rokovanie o návrhu novely zákona o dani z príjmov, o osobitnom odvode regulovaných firiem, o správnych poplatkoch aj o hazardných hrách. Výraznejšie by sa návrhy však meniť nemali, v dani z príjmov pribudne zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov.

Najdôležitejšie návrhy z dielne ministerstva financií, ktoré boli na programe stredajšieho rokovania vládneho kabinetu, ministri napokon neprerokovali. Prerušili rokovanie o návrhu novely zákona o dani z príjmov, osobitnom odvode v regulovaných odvetviach, o správnych poplatkoch a tiež o návrhu novely zákona o hazardných hrách. V prípade prvých troch spomínaných návrhov sa rokovanie prerušilo na podnet samotného ministra financií Petra Kažimíra. Zásadnejšie zmeny sa však v návrhoch zrejme napriek tomu neudejú. Azda len v návrhu novely zákona o dani z príjmov, kde minister avizuje doplnenie zvýšenia paušálnych výdavkov pre živnostníkov

„Som to sľúbil zamestnávateľom na základe veľmi búrlivej debaty v tripartite, že sa k tomu vrátime po prázdninách a využijeme prvé týždne septembra, aby sme technicky dotiahli niektoré agendy. Zároveň avizujem, že nemienime ustúpiť od týchto agend,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády novinárom s tým, že v mnohých navrhovaných opatreniach má vláda záväzok z programového vyhlásenia. V ňom je aj záväzok zvýšiť paušálne výdavky živnostníkom, v aktuálnom návrhu však toto opatrenie nefigurovalo. To by sa však malo ešte zmeniť. „Chcem ešte avizovať, že v prípade dane z príjmov využijeme čas aj na to, aby sme dostali do zákona zmenu výdavkových paušálov pre živnostníkov,“ dodal minister.

V prípade návrhu novely zákona o hazardných hrách sú podľa Kažimíra dôvodom prerušenia rokovania aj konzultácie s Európskou komisiou týkajúce sa napríklad aj blokovania internetových stránok niektorých prevádzkovateľov hazardných hier. „Návrh potrebuje viac času z hľadiska právnej istoty,“ dodal šéf rezortu financií.

Medzi kľúčové zmeny v návrhu novely zákona o dani z príjmov patrí zníženie sadzby korporátnej dane o jeden percentuálny bod na 21 % a zdanenie dividend. Pri osobitnom odvode regulovaných firiem zase rezort financií navrhuje zdvojnásobenie jeho sadzby a zrušenie časového obmedzenia platnosti odvodu. V zákone o správnych poplatkoch sa majú predovšetkým meniť registračné poplatky pri prihlasovaní motorových vozidiel a medzi zásadné zmeny novely zákona o hazardných hrách patrí okrem iného zamedzenie možnosti hrať hazardné hry osobám poberajúcim dávky v hmotnej núdzi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies