Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia OZE
Ilustračné foto RWE
9. februára 2018 12:56 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Osem minút. Za taký čas si domácnosti rozdelili 2,35 milióna eur.

Príspevky na malé OZE získali domácnosti na 487 slnečných kolektorov, 436 tepelných čerpadiel a 163 kotlov na biomasu.

Slovenské domácnosti majú stále veľký záujem o podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Devätnáste kolo projektu Zelená domácnostiam, v ktorom si domácnosti rozdelili 2,35 milióna eur, trvalo osem minút. „Vydali sme 1 086 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

Príspevky získali domácnosti na 487 slnečných kolektorov, 436 tepelných čerpadiel a 163 kotlov na biomasu. „Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ upozornil Jurikovič.

Najbližšie dvadsiate kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu tepla v Bratislavskom samosprávnom kraji bude podľa zverejneného harmonogramu otvorené 27. februára o 15. hodine. Vydané budú poukážky v hodnote 770 tisíc eur. Nasledovať bude kolo určené iba pre kotly na biomasu v mimobratislavských regiónoch, ktoré bude vyhlásené 13. marca s alokáciou 2,35 milióna eur.

Ďalšie kolá pre mimobratislavské regióny plánuje SIEA vyhlásiť v prvom polroku, nakoľko v roku 2018 pilotný projekt končí. „Termíny nasledujúcich pripravovaných kôl SIEA zverejní v najbližších týždňoch. Od apríla budú k dispozícii poukážky v hodnote minimálne 6,35 milióna eur,“ konštatoval Jurikovič.

Do konca januára 2018 bolo preplatených 11 666 poukážok v celkovej hodnote viac ako 25,8 milióna eur. „V súčasnosti pripravujeme pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach,“ uzavrel Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame