Oravskí vodári si budujú vlastné malé vodné elektrárne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. SITA

Oravskej vodárenskej spoločnosti sa na vodovode od Oravíc až po Dolný Kubín podarilo za sedem rokov vybudovať šesť malých vodných elektrární s deviatimi turbínami, ktoré umožňujú ročne vyrobiť elektrickú energiu za 200-tisíc eur.

Oravskí vodári si sami dokážu vyrobiť takmer dve tretiny spotrebovanej elektriny. Oravskej vodárenskej spoločnosti sa na vodovode od Oravíc až po Dolný Kubín podarilo za sedem rokov vybudovať šesť malých vodných elektrární s deviatimi turbínami, ktoré umožňujú ročne vyrobiť elektrickú energiu za približne 200 tisíc eur. Malé elektrárne, využívajúce reverzný chod čerpadiel, budovali a rozbiehali postupne. Doposiaľ, kedy všetkých šesť elektrární už uviedli do ostrej prevádzky, vyrobili elektrinu za 870 tisíc eur, čo pri celkových nákladoch 680 tisíc eur znamená prvých zarobených 190-tisíc eur.

Vďaka elektrárničkam ušetria

„Vylepšuje nám to ekonomiku a financie ušetrené na elektrine môžeme využiť na investície. Technologické procesy Oravskej vodárenskej spoločnosti, najmä v čistiarňach odpadových vôd, sú veľmi náročné na spotrebu elektrickej energie. Najviac elektrickej energie spotrebujeme na dodávanie vzduchu v technologickom procese a na biologické čistenie odpadových vôd v čistiarňach, kde je vysoká spotreba na turbodúchadlách a turbínach. V týchto šiestich malých vodných elektrárňach dokážeme vyrobiť 64 percent energie, ktorú spotrebujú na svoju prevádzku. Už minulý rok, po dobudovaní šiestej elektrárne, sme vyrobili 2,9 megawattu elektrickej energie ročne, čo v peniazoch znamená okolo 200 tisíc eur,“ povedal generálny riaditeľ Oravskej vodárenskej spoločnosti Milan Ďaďo. Dodal, že celý projekt financovala spoločnosť z vlastných peňazí bez akýchkoľvek dotácií či pôžičiek.

Majú iný vodovod

Oravskí vodári využili na Slovensku možno jedinečný kinetický potenciál vody oravského skupinového vodovodu, ktorý na rozdiel od susedných liptovských či považských vodovodov, je charakteristický veľkými výškovými rozdielmi a teda rýchlym spádom vody s využiteľnou kinetickou energiou. „Naše malé vodné elektrárne fungujú na báze reverzného chodu čerpadiel, kde v porovnaní s klasickými vodnými elektrárňami nie je veľká náročnosť na budovanie nových stavieb, prípojok a sietí. Využívame jestvujúci potrubný systém, do ktorého sa osadí čerpadlo, ktoré funguje v turbínovom chode a vyrába elektrickú energiu. Dve malé vodné elektrárne sme vybudovali v Oraviciach a po jednej vo Vitanovej, na vodojemoch v Tvrdošíne a Podbieli a v Dolnom Kubíne nad sídliskom Brezovec,“ povedal výrobno-technický riaditeľ Oravskej vodárenskej spoločnosti Jozef Revaj.

Ešte vidia potenciál

Podľa Ďaďa hlavný hydroenergetický potenciál oravského skupinového vodovodu už využili, ďalšie možnosti, ale už s nižšími výkonmi vidí ešte v Dolnom Kubíne a Jasenovej. „V Dolnom Kubíne je to vodojem nad sídliskom Brezovec, ktorý by nám mohol dávať nejakých 40 kilowattov okamžitého výkonu. A možno ešte urobíme malé vodné elektrárne, ale už naozaj len ako mikrozdroje, na prívode vody z prameniska Jasenová do vodojemu Jasenová, ktorý bol pôvodne vodným zdrojom pre celý Dolný Kubín,“ konštatoval generálny riaditeľ Oravskej vodárenskej spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať