Opravu gabčíkovskej elektrárne do volieb nestihli začať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Pohľad na Vodnú elektráreň Gabčíkovo. SITA

Vodohospodárska výstavba ešte stále nevyhlásila tender na dodávateľa opráv turbogenerátorov Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Stať by sa tak malo do konca marca.

Budúci týždeň to bude rok, čo vláda viac menej na silu prevzala kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo. Prevádzku najväčšej vodnej elektrárne tak dostal na starosť štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Dovtedy ju zhruba deväť rokov na základe zmluvy o prenájme prevádzkovali Slovenské elektrárne, v ktorých vtedy vlastnil majoritný 66-percentný podiel taliansky Enel. Celý proces prevzatia kontroloval samotný premiér Robert Fico. Jedným z dôvodov, prečo sa štát rozhodol prevziať gabčíkovskú elektráreň, bola podľa neho nečinnosť Slovenských elektrární v otázke generálnej opravy elektrárni na Vodnom diele Gabčíkovo. Dnes, rok po prevzatí vodnej elektrárne, je však jasné, že generálne opravy na nej nezačal ani štátny Vodohospodársky podnik.

Na vine sú elektrárne

Vodohospodárska výstavba doteraz ani nevyhlásila medzinárodný tender na dodávateľa. Hoci viackrát to v minulom roku sľubovala. Za vinu to dávajú predchádzajúcemu prevádzkovateľovi vodnej elektrárne. „Termín finálneho vyhlásenia súťaže na poskytovateľa opráv do značnej miery ovplyvnilo prevzatie Vodnej elektrárne Gabčíkovo a následný technický audit, ktorého závery ukázali, že pri jej správe zo strany Slovenských elektrární mohlo dôjsť k trestnému činu porušenia povinností pri správe cudzej veci. Zistenia auditu by mohli mať trestnoprávnu dohru, čo brzdí celý proces vyhlásenia tendra,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby Diana Migaľová Baschierová.

Tender do konca marca

Po svojom minuloročnom marcovom nástupe do Vodnej elektrárne Gabčíkovo štátny podnik následne v apríli oznámil v slovenskom, ako aj v európskom vestníku pravidelné informatívne oznámenie o budúcom tendri na opravu turbogenerátorov gabčíkovskej elektrárne. Vodohospodárska výstavba tak musí do jedného roka od tohto pravidelného informatívneho oznámenia začať so súťažou. „Máme v súčasnosti pripravenú kompletnú dokumentáciu a podklady pre tender, ktorý plánujeme spustiť koncom marca. Nebyť zistení z auditu, tender by bol spustený omnoho skôr. Postavili sme sa k veci opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo najrýchlejšie ako to bolo možné vzhľadom na okolnosti,“ konštatovala Migaľová Baschierová. So začiatkom generálnych opráv počíta štátny podnik v jeseni tohto roka. Ten zatiaľ nechce konkretizovať, koľko by mala celá generálna oprava stáť. Sľubuje však nižšiu cenu, o akej sa hovorilo, keď prevádzkovali gabčíkovskú elektráreň ešte Slovenské elektrárne, čiže menej ako 80 miliónov eur.

Elektrárne kritiku odmietajú

Slovenské elektrárne naďalej odmietajú akékoľvek obvinenia súvisiace s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo. „Vždy sme dodržiavali svoje záväzky vyplývajúce z platnej zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo, manipulačného poriadku a súvisiacich predpisov pre prevádzku a údržbu,“ reagovala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Aj slovenský dominantný výrobca elektriny si pri preberaní gabčíkovskej elektrárne do rúk štátu urobil audit. „Renomovaná medzinárodná spoločnosť Det Norske Veritas potvrdila dobrý stav technologických zariadení Vodnej elektrárne Gabčíkovo,“ uzavrela Burdová s tým, že Slovenské elektrárne budú naďalej chrániť svoje práva všetkými právnymi cestami doma i v zahraničí.

Tri dôvody

Dosluhujúci vládny kabinet mal na vypovedanie zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo tri dôvody. Okrem spomínanej údajnej nečinnosti vo veci generálnej opravy vodnej elektrárne to bolo podľa predsedu vlády odmietanie Slovenských elektrární pod vedením talianskeho Enelu poskytovať údaje, ktoré by štátu umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku z vodnej elektrárne spravodlivé. Ďalším dôvodom malo byť to, že taliansky Enel si vraj neplnil povinnosť platiť ročne Vodohospodárskej výstavbe, ktorá spravuje celé Vodné dielo Gabčíkovo, 5 miliónov eur, ktoré mali ísť na údržbu vodného diela súvisiacu s prevádzkou gabčíkovskej vodnej elektrárne. Slovenské elektrárne všetky výhrady predsedu vlády o údajnom porušovaní zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo odmietali.

Privatizačný bonus

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Na súdy bolo podaných v tejto veci celkovo dvanásť súdnych sporov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneVláda SR