Opoziční poslanci žiadali stiahnutie novely OZE, nepochodili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslankyňa NR SR Helena Mezenská
Poslankyňa NR SR Helena Mezenská SITA

Opoziční poslanci žiadali ministra hospodárstva Tomáša Malatinského na Komisii pre energetiku zriadenú parlamentným hospodárskym výborom, aby stiahol novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE). „Veľa otázok je v novele nezodpovedaných. Je potrebné tento zákon nanovo vystavať,“ povedala na rokovaní komisie poslankyňa za klub OĽaNO Helena Mezenská. „Tento zákon nemal byť prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. Pán minister bolo by dobré prepracovať novelu a prerokovať ju v riadnom legislatívnom konaní,“ obrátil sa na ministra Malatinského poslanec za SDKÚ-DS Jozef Mikuš.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský aj napriek enormnej kritike nechce stiahnuť novelu zákona z rokovania parlamentu a všetky obvinenia zo strany opozície rázne odmieta. Podľa neho je prijatie novely zákona okrem iného potrebné aj pre zotrvanie americkej spoločnosti U.S.Steel v košickej oceliarskej firme. „Niektoré parametre upravujeme v tomto zákone tak, aby mohli byť využité pri rokovaniach s americkou spoločnosťou. Nechcem o tom bližšie rozprávať, pretože sme boli druhou stranou požiadaní, aby do ukončenia rokovaní sme tieto veci nepublikovali,“ povedal Malatinský.

Poslanci na decembrovej schôdzi parlamentu prerušili búrlivé rokovanie o novele zákona o podpore OZE v druhom čítaní. Hlasovať o novele by sa tak malo na nadchádzajúcej januárovej schôdzi. Znenie novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií bolo podľa viacerých opozičných poslancov Národnej rady SR lúpežou desaťročia. Opoziční poslanci v rozprave vyčítali novele, že je šitá pre investičnú skupinu Penta, nazvali ju lex Penta. Novela má byť podľa opozičných poslancov „šitá na mieru“ pre Pentu tým, že štát by mal po novom podporovať elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou bez obmedzenia výkonu. Podporu by tak získal aj bratislavský paroplynový cyklus (PPC), ktorý vlastní Penta. Samotná investičná skupina Penta s predloženou novelou zákona nesúhlasila a považovala ju za neopodstatnenú a nesprávnu.

Opozičným poslancom sa nepáči ani vypustenie ustanovenia v novele zákona o podpore OZE, ktoré ukladalo investorovi pri modernizácii starého zdroja a následnom žiadaní o dotácie na obdobie pätnástich rokov preinvestovať minimálne 50 % investičných prostriedkov z hodnoty zariadenia. Podpredseda hospodárskeho výboru a poslanec za stranu Smer-SD Maroš Kondrót označil toto ustanovenie za nezmysel, čo podľa neho ukázala aj prax. Na jeho stranu sa postavili aj prítomní zástupcovia podnikateľskej obce. „Nechal som urobiť analýzu, čo by to znamenalo, keby sme chceli po pätnástich rokoch prevádzky našej elektrárne komplexne obnoviť, koľko by sme museli preinvestovať, aby sme sa znova mohli uchádzať o podporu. Presné číslo je 33,5 %. To znamená, že keby ostalo toto ustanovenie v zákone museli by sme robiť niečo, čo by bolo neefektívne,“ povedal majiteľ spoločnosti Slovintegra Slavomír Hatina. Jeho firma prevádzkuje 80 megawattový paroplyn v Leviciach.

Novelou zákona by sa mali podľa MH obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny. „Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov. „Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj pre to, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva. Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky