Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR
Národná rada SR SITA
9. mája 2017 15:09 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Opoziční poslanci žiadajú v regulačnej novele tri zmeny

Poslanci Jana Kiššová a Karol Galek chcú v prvom rade zachovať právomoci prezidenta SR pri menovaní predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) predložia v pléne v druhom čítaní o zákone o regulácii v sieťových odvetviach pozmeňujúce návrhy. Poslanci Jana Kiššová a Karol Galek chcú v prvom rade zachovať právomoci prezidenta SR pri menovaní predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Po prijatí regulačnej novely by totiž šéfa úradu navrhovala a menovala vláda SR.

Taktiež sa budú spomínaní poslanci snažiť zrušiť ustanovenie novely zákona, ktoré hovorí o tom, že ministerstvá sa budú po novom môcť vyjadrovať k cenovým rozhodnutiam regulačného úradu. „Je to v rozpore s tretím liberalizačným balíčkom a Európska komisia nás môže za to veľmi nepríjemne vyzvŕtať,“ zdôraznil Galek. Tretí pozmeňujúci návrh sa týka ceny uhlia, ktorá vstupuje do cien elektriny z neho vyrobenej. „Dneska táto komodita nie je žiadnym spôsobom regulovaná a bohužiaľ sa na spaľovanie uhlia všetci každoročne skladáme sto miliónmi eur,“ konštatoval Galek.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz ako aj poslanec za stranu Smer-SD Maroš Kondrót však už poslancom za SaS na rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru naznačili, že koaliční poslanci sa s ich návrhmi nestotožnia. „Ak vládny návrh tak, ako je dnes predložený, prejde a predsedom ÚRSO sa stane nominant úzko prepojený s vládou, tak Jozef Holjenčík z tohto postu ani odstupovať nemusel,“ uzavrel Galek. Podľa poslankyne Kiššovej, vládna regulačná novela zvýši závislosť úradu od politikov.

Poslanci by mali rokovať o regulačnej novele v druhom a treťom čítaní na aktuálnej májovej schôdzi. Návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania začiatkom apríla. Vďaka regulačnej novele by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole ÚRSO. Na základe novely totiž ministerstvá hospodárstva a životného prostredia znova získajú kompetenciu vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam úradu. Podľa novely bude taktiež menovanie šéfa ÚRSO už len v rukách vlády. Doteraz ho menoval na návrh vlády prezident SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame