Opoziční poslanci netrpezlivo očakávajú rozhodnutie Ústavného súdu SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto. SITA/AP

V stredu by mal Ústavný súd SR definitívne rozhodnúť, či zavedenie G-komponentu, teda poplatku za prístup do distribučnej či prenosovej siete, je protiústavný alebo nie. Súčasní opoziční poslanci ešte pred samotným rozhodnutím upozorňujú, ako je poplatok protiústavný a ako poškodzuje výrobcov elektriny.

Pred viac ako dvoma rokmi sa vtedajší opoziční poslanci Národnej rady SR obrátili na Ústavný súd SR, aby rozhodol o ústavnosti zavedenia takzvaného G-komponentu pre výrobcov elektriny. V stredu by mal ústavný súd definitívne v tejto veci rozhodnúť. Súčasní opoziční poslanci ešte pred samotným rozhodnutím upozorňujú, ako je poplatok za prístup do prenosovej a distribučnej siete protiústavný a ako poškodzuje výrobcov elektriny.

„G-komponent poškodzuje všetkých väčších výrobcov elektriny na Slovensku,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede poslanec za stranu SaS Karol Galek s tým, že poškodení sú aj malí výrobcovia zelenej elektriny. „Poplatok je diskriminačný, nesystémový a nebojím sa povedať, že aj protiústavný,“ dodala poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová. Nezradený poslanec Zsolt Simon dokonca vyzval Ústavný súd SR, aby rozhodoval v duchu ústavy a nie v duchu očakávaní politickej strany Smer-SD. O tom, že G-komponent je protiústavný, je presvedčený aj ďalší nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Opoziční poslanci predchádzajúceho parlamentu pred podaním na ústavný súd tvrdili, že vyhláška zavádzajúca platbu G-komponent nezákonným spôsobom znižuje podporu, ktorá je výrobcom elektriny garantovaná zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov na obdobie 15 rokov v stabilnej výške. Nárok na túto podporu totiž považovali za vlastníctvo chránené ústavou aj európskym dohovorom. Podanie na ústavný súd podpísalo 45 opozičných poslancov. Zavedením G-komponentu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa nich zaviedol diskriminačné opatrenia pre výrobcov zo Slovenska voči zahraničným producentom, ktorí podobný poplatok neplatia. Okrem toho vytvoril aj prekážky pre domáci trh s elektrinou. Navyše, úrad mal zaviesť G-komponent nezákonným spôsobom.

Regulačný úrad všetky obvinenia výrobcov elektriny viackrát odmietol. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu už aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ. „Všetky kroky nášho úradu sme robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné, a že nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie,“ napísal Holjenčík v liste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví