Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto. SITA/AP
21. júna 2016 11:13 Nezaradené od vEnergetike.skSITA

Opoziční poslanci netrpezlivo očakávajú rozhodnutie Ústavného súdu SR

V stredu by mal Ústavný súd SR definitívne rozhodnúť, či zavedenie G-komponentu, teda poplatku za prístup do distribučnej či prenosovej siete, je protiústavný alebo nie. Súčasní opoziční poslanci ešte pred samotným rozhodnutím upozorňujú, ako je poplatok protiústavný a ako poškodzuje výrobcov elektriny.

Pred viac ako dvoma rokmi sa vtedajší opoziční poslanci Národnej rady SR obrátili na Ústavný súd SR, aby rozhodol o ústavnosti zavedenia takzvaného G-komponentu pre výrobcov elektriny. V stredu by mal ústavný súd definitívne v tejto veci rozhodnúť. Súčasní opoziční poslanci ešte pred samotným rozhodnutím upozorňujú, ako je poplatok za prístup do prenosovej a distribučnej siete protiústavný a ako poškodzuje výrobcov elektriny.

„G-komponent poškodzuje všetkých väčších výrobcov elektriny na Slovensku,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede poslanec za stranu SaS Karol Galek s tým, že poškodení sú aj malí výrobcovia zelenej elektriny. „Poplatok je diskriminačný, nesystémový a nebojím sa povedať, že aj protiústavný,“ dodala poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová. Nezradený poslanec Zsolt Simon dokonca vyzval Ústavný súd SR, aby rozhodoval v duchu ústavy a nie v duchu očakávaní politickej strany Smer-SD. O tom, že G-komponent je protiústavný, je presvedčený aj ďalší nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Opoziční poslanci predchádzajúceho parlamentu pred podaním na ústavný súd tvrdili, že vyhláška zavádzajúca platbu G-komponent nezákonným spôsobom znižuje podporu, ktorá je výrobcom elektriny garantovaná zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov na obdobie 15 rokov v stabilnej výške. Nárok na túto podporu totiž považovali za vlastníctvo chránené ústavou aj európskym dohovorom. Podanie na ústavný súd podpísalo 45 opozičných poslancov. Zavedením G-komponentu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa nich zaviedol diskriminačné opatrenia pre výrobcov zo Slovenska voči zahraničným producentom, ktorí podobný poplatok neplatia. Okrem toho vytvoril aj prekážky pre domáci trh s elektrinou. Navyše, úrad mal zaviesť G-komponent nezákonným spôsobom.

Regulačný úrad všetky obvinenia výrobcov elektriny viackrát odmietol. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu už aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ. „Všetky kroky nášho úradu sme robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné, a že nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie,“ napísal Holjenčík v liste.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame