Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
18. septembra 2018 18:22 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Opozičnej strane sa nepodarilo výrazne zvýšiť dane pre energetikov

Hnutie Sme rodina navrhovalo pre monopoly až 50-percentnú sadzbu dane z príjmov.

Radikálne zvýšenie korporátnych daní pre podniky so silným postavením na trhu opozičným poslancom z hnutia Sme rodina v parlamente neprešlo. Poslanci totiž v utorňajšom hlasovaní neposunuli ich návrh novely zákona o dani z príjmov ani do druhého čítania. Návrh pritom počítal so zdanením monopolov až 50-percentnou sadzbou dane z príjmov. Viac mali podľa návrhu platiť aj oligopoly, kde hnutie navrhovalo sadzbu 33 %, pričom nová sadzba pre ostatné firmy by bola na úrovni 18 %.

Do skupiny monopolov pritom návrh predpokladal zaradiť výrobcov energií a prevádzkovateľov mýta, 33-percentnú daň mali zase podľa predstáv Sme rodina platiť banky a pobočky zahraničných bánk, poisťovne a zaisťovne, verejné zdravotné poisťovne, spoločnosti pôsobiace v oblasti elektronických komunikácií, farmácie, verejných vodovodov a kanalizácií, leteckej dopravy a poskytovania zdravotnej starostlivosti.

„Návrhom zákona sa zavedie spravodlivé prenesenie bremena konsolidácie verejných prostriedkov z bežných spotrebiteľov na vysokoziskové subjekty podnikajúce v regulovanom podnikateľskom prostredí,“ odôvodňovali návrh predkladatelia. Rezort financií však vo svojom stanovisku k návrhu upozorňoval, že takéto zvýšenie daní pre regulované subjekty by mohlo viesť k ich daňovej optimalizácii a zároveň by mohli klesnúť aj príjmy štátu z dividend z regulovaných firiem, v ktorých má majetkovú účasť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame