Opozičnej strane Most-Híd sa nepáči nová regulačná politika

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žiarovka svetlo elektrina
Ilustračné foto winnond/FreeDigitalPhotos.net

Východiská návrhu Regulačnej politiky na roky 2017 až 2021 nie sú podľa Most-Híd výsledkom serióznej analýzy predchádzajúceho obdobia.

Štát vraj nezvláda regulačnú politiku v energetickom sektore. Myslí si to opozičná strana Most-Híd, podľa ktorej dôkazom toho je návrh novej regulačnej politiky na roky 2017 až 2021, ktorá upravuje vykonávanie regulácie v sieťových odvetviach v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vo vodárenstve. „Východiská dokumentu nie sú výsledkom serióznej analýzy predchádzajúceho obdobia, ani podložené skutočnými údajmi. Ciele sú všeobecné, pričom chýba vysvetlenie, akým spôsobom ich Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR chce plniť. To všetko len dokresľuje charakter celého materiálu,“ uviedla strana Most-Híd vo svojom stanovisku.

Podľa parlamentnej opozičnej strany sa v návrhu regulačnej politiky opakujú doteraz nenaplnené slová ako transparentnosť, spravodlivosť, vhodné metódy, otvorenosť a potreba ešte väčšej nezávislosti regulačného úradu. „Bol to pritom práve regulačný úrad, ktorý už neraz dokázal, že je schopný neočakávane a dokonca bez diskusie s tými, na ktorých majú jeho rozhodnutia dopad, zasiahnuť výrazným spôsobom do trhu a zdeformovať ho,“ konštatovala strana Most-Híd.

Na základe zverejneného návrhu regulačnej politiky Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) neplánuje zrušiť alebo čiastočne obmedziť reguláciu cien energií ani v ďalšom regulačnom období, čiže od začiatku roka 2017, kedy začne platiť nové regulačné obdobie. „Celý doterajší vývoj energetiky zatiaľ nepreukázal takú mieru vyspelosti účastníkov trhu, ktorá by eliminovala pokušenie dominantných dodávateľov na zneužitie svojho postavenia na úkor odberateľov,“ uviedol regulačný úrad v návrhu regulačnej politiky. V ďalšom regulačnom období, ktoré bude trvať od začiatku roka 2017 do konca roka 2021, bude regulačný úrad regulovať ceny energií naďalej systémom cenového stropu, takzvaného price cap. K téme zrušenia regulácie cien energií sa regulačný úrad plánuje vrátiť až po skončení nasledujúceho regulačného obdobia.

Regulačná politika je stratégiou, ktorá upravuje vykonávanie regulácie v sieťových odvetviach v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vo vodárenstve počas určeného regulačného obdobia. Regulačnú politiku prijíma Regulačná rada pôsobiaca na ÚRSO. Dokument je záväzný pre všetkých dotknutých účastníkov trhu. Podľa neho bude úrad postupovať v štátnej regulácii v sieťových odvetviach v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vo vodárenstve počas regulačného obdobia. Trvanie regulačného obdobia prijme Regulačná rada. Jeho obsahom je najmä zhodnotenie potreby ďalšej regulácie na nadchádzajúce regulačné obdobie vrátane odôvodnenia navrhovaného rozsahu cenovej regulácie a spôsobu vykonávania cenovej regulácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví