Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
21. januára 2016 10:37 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Opozícia vidí za plynovými vratkami volebnú korupciu

Most-Híd považuje vratky za ekonomický nezmysel, podľa KDH sú diskriminačné.

Vratky za plyn považuje strana Most-Híd za volebnú korupciu. Ako sa uvádza v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytol jej hovorca Matej Kováč, vratky za plyn sú čisto populistickým krokom a zároveň súčasťou predvolebnej kampane strany Smer-SD, na ktorý sa poskladajú všetci občania Slovenska. „Opatrenie zo sociálneho balíčka, ktoré predstavila vláda, nemá oporu v žiadnom zákone a je úplným ekonomickým nezmyslom,“ tvrdí strana Most-Híd.

Toto opatrenie je podľa nej absolútne neadresné, keďže výška príspevku rastie podľa spotreby, a nesystémové. „Aj vratky za plyn sú plošnou dávkou, ktorá nepomáha tým, ktorí to naozaj potrebujú. Potvrdzuje to, že súčasná vláda nevie robiť ani správnu sociálnu politiku,“ dodáva Most-Híd.

KDH považuje ceny energií na Slovensku za neprimerane vysoké a teda aj nevýhodné pre firmy a pre občanov. „Nepovažujeme vratky za plyn, organizované vládou Roberta Fica, za spravodlivé. Ide o drahý predvolebný marketing Smeru,“ uviedol vo vyhlásení predseda KDH Ján Figeľ. Vratky sú podľa neho diskriminačné voči domácnostiam, ktoré nekúria plynom. „Pritom Slováci ročne preplácajú stovky miliónov eur za nerozumnú politiku pre podporu obnoviteľných zdrojov, či za alobalovú korupciu prostredníctvom členov Smeru pri štátnych dotáciách na ťažbu hnedého uhlia,“ upozornil Figeľ.

Slovenské domácnosti budú dostávať takzvané plynové vratky. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) začína posielať list s poštovou poukážkou, na základe ktorej dostane domácnosť od štátu naspäť za minuloročný spotrebovaný plyn od 10 do 165 eur. Peniaze prídu 1,4 milióna domácnostiam na prelome januára – februára. Občan má 60 dní na preplatenie poštovej poukážky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame