Opozícia sa znova snaží uľahčiť výstavbu domových kotolní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kotolňa domová teplo
osbd.sk

Poslanec za OľaNO Jozef Viskupič sa po necelých dvoch mesiacoch znova snaží v zákone o tepelnej energetike zrušiť postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.

Opozičný poslanec z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Jozef Viskupič sa nevzdal snahy zmeniť zákon o tepelnej energetike. Hoci v decembri minulého roka poslanci parlamentu ním navrhované zmeny, ktoré predkladal spoločne so svojou kolegyňou z SaS Luciou Nicholsonovou, neschválili, na práve prebiehajúcu januárovú schôdzu prišiel Viskupič, tentoraz už sám, s viac-menej podobným návrhom. Poslanec za Obyčajných ľudí sa svojím návrhom znova snaží uľahčiť výstavbu malých domových kotolní.

Veľké právomoci veľkých teplárov?

Podľa Viskupiča problémom je, že do novely zákona o tepelnej energetike, prijatej v minulom roku, sa dostalo ustanovenie, podľa ktorého pri výstavbe domových kotolní má veľký dodávateľ tepla v stavebnom konaní postavenie dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné. „Chcem odstrániť neprijateľný súčasný stav, podľa ktorého dodávateľ tepla môže svojím stanoviskom vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania. Po prijatí mojej navrhovanej právnej úpravy by už nemohla byť výlučne zo strany dodávateľa znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome,“ uviedol poslanec v dôvodovej správe.

Rozdielne postoje

Na novelu zákona o tepelnej energetike majú rôzne názory aj organizácie zastupujúce vlastníkov bytov. Kým viceprezidentka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anna Krajčiová tvrdí, že novela zákona prináša stabilizáciu cien tepla, Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku organizuje proti novele petíciu.

Stabilizuje sa cena

Podľa Krajčiovej ceny tepla by sa mali zastabilizovať pre väčšinu odberateľov tepla tým, že sa zvýšili kompetencie dotknutých subjektov a samosprávy v prípade posudzovania výstavby nových zdrojov tepla. „Ide o správny krok, ktorý umožňuje kontrolovať nesystémové odpájanie bytových domov od systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT). Všetci si musíme uvedomiť, že ak sa niekto odpojí, niekomu cena tepla porastie. Ide o nebezpečný dominový efekt, na jeho konci sú domy, v ktorých žijú sociálne slabší obyvatelia,“ uviedla v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Krajčiová.

Zbierajú podpisy

Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku organizuje petíciu aj preto, že po novom sú sťažené podmienky pri budovaní vlastných kotolní. „Novela zamedzuje vlastníkom bytov zvoliť ekonomickejší spôsob pri zásobovaní teplom budovaním zdrojov tepla v mieste spotreby, ktoré sú jedinou konkurenciou pre málo efektívnych dodávateľov tepla zo zdrojov a rozvodov centrálneho zdroja tepla. Tieto zdroje sú často morálne i fyzicky opotrebované, ale zákon ich napriek tomu zvýhodňuje,“ píše sa v petícii, ktorú združenie zverejnilo na svojej internetovej stránke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky