Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Igor Matovič OĽaNO
Šéf OĽaNO Igor Matovič. SITA
25. januára 2017 14:48 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Opozícia poukazuje na zodpovednosť straníckych nominantov v distribučkách

Problém s cenami energií je podľa šéfa OĽaNO Igora Matoviča aj výsledkom straníckych nominácií za štát do orgánov distribučných firiem. Upozornil napríklad na to, že šéfom dozornej rady vo VSE je bývalý správca konkurznej podstaty Lesostavu Revúca, ktorý podľa Matoviča šéf parlamentu Andrej Danko vytuneloval.

Vláda mala o pripravovanom zvyšovaní cien energií vedieť. Štát totiž v distribučných firmách vlastní väčšinový podiel a hoci manažérske právomoci v nich vykonáva menšinový vlastník, štát má svojich zástupcov v predstavenstvách a dozorných radách. Práve títo zástupcovia podľa hnutia OĽaNO rovnako zlyhali, keď neinformovali predstaviteľov vlády o pripravovaných zmenách v cenách energií. „A preto sa pýtame, ako títo štátni nominanti zastupujú občanov a čo za svoje tisícové odmeny v dozorných radách a predstavenstvách vlastne robia. Zástupcovia štátu v podniku by museli byť hluchí a slepí, ak o pripravovanom zvyšovaní cien nevedeli,“ konštatovala na stredajšej tlačovej besede poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová.

Podľa šéfa hnutia Igora Matoviča však vláda do týchto pozícii dosadzuje straníkov, ktorí nie sú odborníkmi v energetike. Ako príklad uviedol dosadených predsedov dozorných rád v troch distribučných firmách. V ZSE je to nominantka SNS Eva Milučká, v SSE ďalší nominant SNS Karol Haťapka a vo VSE je to Ján Dorkin, bývalý správca konkurznej podstaty firmy Lesostav Revúca, ktorú podľa Matoviča Andrej Danko vytuneloval.

Chaos okolo zdražovania cien elektriny a plynu je tak podľa predstaviteľov OĽaNO aj výsledkom zlej práce zástupcov štátu v týchto spoločnostiach. „Preto vyzývame pána Fica aj pána Danka, aby prestali používať pozície vo vedení energetických firiem na svoje léno, alebo na svoje kšefty, ale aby v záujme krajiny a jej občanov pustili konečne do týchto podnikov ozajstných odborníkov na energetiku,“ tvrdí Remišová. Ako doplnil Matovič, hnutie podáva v súvislosti s cenami energií trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aby sa zistilo, kto tu chcel „okradnúť ľudí“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies