Opozícia neuspela. Energofirmy budú platiť špeciálny odvod naďalej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR parlament
SITA Ilustračné foto

Cieľom predloženého návrhu zákona bolo do zákona zakotviť, že posledným odvodovým obdobím, za ktoré budú regulované subjekty povinné osobitný odvod zaplatiť, je mesiac december 2019.

Opozícii sa nepodarilo v Národnej rade SR (NR SR) presadiť návrh na zrušenie zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach. „Cieľom predloženého návrhu zákona bolo do zákona zakotviť, že posledným odvodovým obdobím, za ktoré budú regulované subjekty povinné osobitný odvod zaplatiť, je mesiac december 2019. V praxi teda pôjde o zrušenie tohto odvodu,“ uviedol počas rozpravy poslanec z SaS Eugen Jurzyca.

Podľa šiestich opozičných poslancov z SaS, ktorí návrh na zrušenie spomínaného zákona predložili, by sa prijatím ich návrhu odbremenila ekonomika od dodatočnej odvodovej záťaže a vytvoril sa priestor pre investície do jednotlivých sektorov a do zníženia cien pre spotrebiteľov. „Niet pochýb, že hospodárska súťaž je v zásade výhodná pre celú spoločnosť, teda pre spotrebiteľov. V ekonomike medzi sebou súťažia nielen firmy, ale aj celé odvetvia. Štát by nemal svojimi opatreniami túto súťaž obmedzovať a nemal by bez významnej príčiny zaťažovať niektoré odvetvia viac než iné,“ konštatoval Jurzyca.

Zmeny chystá aj rezort financií

Ministerstvo financií SR už dalo do pripomienkového konania predbežnú informáciu o tvorbe právnych predpisov súvisiacich so zákonom o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach. Podľa ministerstva je hlavným cieľom návrhu prehodnotiť pravidlá aplikácie a efektivitu osobitného odvodu. „Osobitný odvod sa zaviedol s cieľom spravodlivejšie rozdeliť bremeno nákladov hospodárskej krízy, ale aj efektívnym spôsobom mobilizovať zdroje za účelom zvýšenia tempa hospodárskeho rastu. Z aktuálnych podnetov evidujeme snahy o prehodnotenie pravidiel aplikácie zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach,“ uviedol rezort financií, ktorý však nechcel bližšie špecifikovať svoje nasledujúce kroky. „K detailom je nateraz predčasné sa vyjadrovať,“ odkázal tento mesiac tlačový odbor ministerstva. Nateraz je tak známe iba to, že pripomienkové konanie predbežnej informácie by malo trvať v prvom polroku tohto roka.

Vo vládnej koalícii na zrušení zákona o osobitnom odvetví nie je zhoda, aj keď ministerstvo financií pod vedením nominantov strany Smer-SD na zmene zákona o osobitnom odvode už pracuje. Minimálne strana SNS so zrušením osobitného odvodu nebude súhlasiť. „SNS nebude súhlasiť, nie je koaličná dohoda na takýto krok Ministerstva financií SR,“ povedala pre portál vEnergetike.sk riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Ďalšia koaličná strana Most-Híd na otázky k tejto problematike neodpovedala.

Ministerstvo hospodárstva vedené taktiež nominantom strany Smer-SD by privítalo zrušenie osobitného odvodu. „Minister hospodárstva Peter Žiga sa opakovane vyjadril, že akékoľvek dodatočné odvody zaťažujú podnikateľské prostredie, nie sú dobré a vníma ich negatívne. V tejto súvislosti už uviedol, že je za zrušenie osobitného odvodu pre energetické spoločnosti a sieťové odvetvia. Znižovanie daňovo odvodového zaťaženia podnikateľského prostredia zvýši konkurencieschopnosť podnikov a slovenskej ekonomiky,“ povedal v prvej polovici januára pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra Maroš Stano.

O zrušení zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý sa na Slovensku uplatňuje od septembra 2012, sa malo rokovať už na poslednej schôdzi parlamentu v uplynulom roku. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk mal návrh predložiť poslanec za Smer-SD Maroš Kondrót cez prerokúvanú novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Práve pri tomto návrhu totiž poslanec Kondrót požiadal parlament o vrátenie návrhu na prerokovanie finančnému a hospodárskemu výboru s odôvodnením, že predkladá zásadný pozmeňujúci návrh, ktorý si opätovnú diskusiu v týchto výboroch vyžaduje. Nakoniec svoj pozmeňujúci návrh stiahol.

Odvod sa zdvojnásobil

Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach sa vzťahuje na spoločnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb či dopravy. Týmto spoločnostiam stanovuje od septembra 2012 povinnosť platiť osobitný odvod z podnikania. Od začiatku minulého roka sa pritom odvod zdvojnásobil a zrušilo sa jeho časové obmedzenie. Sadzba odvodu by sa mala znížiť v dvoch krokoch, a to od roku 2019 a od roku 2021. Odvod od minulého roka platia firmy výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Povinnosť platiť špeciálny odvod majú regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur.

S výnosom z osobitného odvodu regulovaných subjektov pritom počíta aj návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021. A nejde o nezanedbateľné sumy. V budúcich dvoch rokoch totiž analytici rezortu financií vyrátali odhadované príjmy z osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach na úrovni vyše 128 mil. eur ročne a v roku 2021 po znížení odvodu vyše 92 mil. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita