Opozícia kritizovala vládnu novelu o núdzových zásobách ropy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili prvý deň 21. schôdze rokovaním o vládnej novele zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov z dielne Ministerstva financií (MF) SR. Núdzové zásoby ropy a ropných produktov by podľa tohto vládneho návrhu mala spravovať agentúra, ktorú založí štát spolu so súkromnými firmami podnikajúcimi na ropnom trhu. Štát si ponechá v agentúre, ktorá bude akciovou spoločnosťou, minimálne 70-percentný podiel. Podľa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) súčasný model správy núdzových zásob nadmerne zaťažuje štátny rozpočet. Po vzniku bude musieť agentúra odkúpiť od SŠHR zhruba 520-tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340-tisíc metrov kubických ropných výrobkov. Štát by si mal teda prilepšiť asi o 480 mil. eur.

Podľa poslanca Jozefa Mikuša (SDKÚ-DS) zákon jasne nedefinuje, akým spôsobom bude agentúra fungovať. Poukázal aj na to, že nie je jasné, akým spôsobom prejdú núdzové zásoby zo štátnych rúk. Zastáva názor, že zákon je pomerne nejasný a preto bude potrebné veľmi podrobne sledovať jeho uplatnenie v praxi. Nezaradenému poslancovi Jurajovi Miškovovi sa v návrhu nepozdáva to, že predaj ropy sa bude uskutočňovať na základe znaleckého posudku a nie prostredníctvom elektronickej aukcie, ktorá by podľa jeho slov maximalizovala príjmy do štátneho rozpočtu.

Helena Mezenská z hnutia OĽaNO označila zmenu zákona o núdzových zásobách ropy za začiatok privatizácie štátnych zásob ropy, navyše zmena modelu zabezpečenia a udržiavania núdzových zásob ropy na agentúrny spôsob podľa jej názoru nesie mnohé riziká. Hlavné riziko má spočívať v ohrození zabezpečenia zásob prechodom garancií štátu na agentúrny, ale vo svojej podstate podnikateľský a komerčný sektor. „Štát sa takto podivne a ľahko vzdáva jednej zo základných funkcií a zabezpečovacích úloh štátu,“ uviedla pred časom Mezenská. Navrhla preto, aby predkladateľ legislatívu z rokovania NR SR stiahol. Andrej Kolesík (Smer-SD) jej tvrdenia odmietol s tým, že štát bude mať v agentúre naďalej rozhodujúce slovo, navyše medzi firmami, ktoré sa na jej vzniku budú podieľať, bude podľa jeho slov aj štátny Transpetrol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky