Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto. nazeleno.cz
9. októbra 2017 13:17 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Opozícia chce znova meniť zákon o teple. Už po piatykrát.

Opoziční poslanci sa budú snažiť zmeniť zákon tak, aby zmenšili právomoci veľkých teplárenských spoločností.

Poslanci budú rokovať o energetike aj na októbrovej schôdzi Národnej rady SR (NR SR). Opozícia sa už po piatykrát pokúsi zmeniť zákon o tepelnej energetike. Poslancom za OĽaNO a SaS Jozefovi Viskupičovi, Karolovi Galekovi, Eduardovi Hegerovi a Jane Kiššovej stále prekáža postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Navrhujú, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne.

Absurdná právomoc

„Miestne teplárne majú právo veta. Môžu zablokovať výstavbu vlastnej kotolne v bytových domoch, teda akési teplárenské nevoľníctvo. Takto nastavené podmienky nielenže odporujú predstavám predkladateľov návrhu zákona o ekonomike založenej na liberálnych princípoch, ale bezpochyby odporujú aj dobrým mravom. V slobodnej spoločnosti a právnom štáte je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt svojím stanoviskom mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe k návrhu novely tepelného zákona.

Teplári nesúhlasia

Výrobcovia tepla už viackrát zopakovali, že novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v roku 2014, im nedala právo veta pri budovaní domových kotolní. „Stavebný úrad v stavebnom konaní posúdi každé záväzné stanovisko dodávateľa z hľadiska dodržania rozsahu pôsobnosti dodávateľa vyplývajúcej zo zákona o tepelnej energetike. Ak pritom zistí, že záväzné stanovisko dodávateľa bráni povoleniu výstavby zdroja tepla, je povinný začať konanie o riešení rozporov medzi záväznými stanoviskami. Podľa stavebného zákona, ak vznikne spor v dôsledku záväzného stanoviska vlastníka sietí, postúpi stavebný úrad takéto záväzné stanovisko nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva SR. V skutočnosti teda dodávateľ v stavebnom konaní nemá právo, veta ako je prezentované,“ uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla.

Mali by to riešiť samosprávy

Teplárenské spoločnosti upozorňujú na to, že veľké právomoci v oblasti tepelnej energetiky majú jednotlivé samosprávy. Obce by sa mali riadiť pri povoľovaní odpájania sa od centrálneho zásobovania teplom (CZT) svojou vlastnou koncepciou rozvoja v oblasti tepelnej energetiky, ktorú by mali aktualizovať raz za päť rokov. „Ak sa obec rozhodne povoľovať odpájanie od CZT musí si uvedomiť, že ostatným jej obyvateľom na CZT stúpne cena tepla a zhorší sa kvalita ovzdušia na danom sídlisku. Súčasne by obec mala obyvateľom predstaviť aj plán „B“ ako bude riešiť zásobovanie obyvateľstva teplom, respektíve čo spraví, ak sa systém CZT rozpadne,“ upozorňujú teplári. Podľa nich každé odpojenie od CZT znamená nielen vyššie platby za teplo pre tých, ktorí zostávajú na CZT, ale aj precedens, ktorý smeruje k rozpadu CZT.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame