Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
16. januára 2017 15:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Opozícia si chce posvietiť na financie z predaja emisií

Poslankyňa za SaS Anna Zemanová je presvedčená, že parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie by mal kontrolovať, koľko prostriedkov z predaja emisných kvót ide na projekty znižovania emisií.

Opozícia chce zmeniť zákon o obchodovaní s emisnými kvótami. Poslankyňa za stranu SaS Anna Zemanová chce, aby minimálne 50 % finančných prostriedkov získaných z dražieb kvót bolo použitých na projekty znižovania emisií, na rozvoj energie z obnoviteľných zdrojov, či na zvýšenie energetickej efektívnosti. Ročne podľa nej ide o prostriedky v objeme približne 140 miliónov eur.

„Cieľom návrhu zákona je dosiahnuť transparentnosť použitia výnosu z dražieb kvót. Zákon síce predpokladá dohodu ministerstva financií a ministerstva životného prostredia, obsah dohody je však ponechaný na citované dve ministerstvá. Navrhovanou novelou zákona sa do procesu prijímania dohody včlení ďalší subjekt kontroly tak, aby mohlo byť zabezpečené dodržanie percentuálnych rozpätí použitia výnosu z dražieb ustanovených v zákone,“ zdôvodnila svoje kroky Zemanová.
Novým subjektom kontroly používania prostriedkov z predaja emisných kvót by mal byť parlamentný výbor. „Ministerstvo vopred prerokuje výšku použiteľného výnosu z dražieb a spôsob jeho použitia vo Výbore Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie,“ navrhuje Zemanová.

Systém EÚ pre obchodovanie s emisiami sa považuje za základný kameň politiky Európskej únie v boji proti klimatickej zmene a nákladovo efektívny nástroj znižovania emisií skleníkových plynov. V decembri 2009 bol prijatý revidovaný systém obchodovania s emisiami s účinnosťou od 1. januára 2013. Po novom sa stanovil jednotný strop pre celú EÚ, a to zníženie emisií o 21 % v porovnaní s úrovňou v roku 2005.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies