Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
13. júna 2017 20:29 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC zvýšil ťažbu ropy

V rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu ťažba minulý mesiac najviac stúpla v Líbyi, Nigérii a Iraku.

Globálna ponuka ropy v máji podľa predbežných údajov medzimesačne posilnila o 0,13 mil. barelov denne na úroveň v priemere 95,74 mil. barelov denne. V porovnaní s májom minulého roka bola vyššia o 1,48 mil. barelov denne. Uviedla to v utorok Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v pravidelnej mesačne správe, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke. OPEC podľa sekundárnych zdrojov v máji ťažbu ropy medzimesačne zväčšil o 336 tis. barelov denne na úroveň v priemere 32,14 mil. barelov denne. V rámci kartelu v máji ťažba najviac stúpla v Líbyi, Nigérii a Iraku a najviac klesla v Angole a Spojených arabských emirátoch.

OPEC predpokladá, že globálny dopyt po rope sa v druhej polovici tohto roka oproti januáru až júnu zvýši o 2 mil. barelov denne na 97,4 mil. barelov denne. Kartel zároveň očakáva, že ponuka ropy zo strany štátov, ktoré nie sú členmi kartelu, sa v druhej polovici roka v porovnaní s prvým polrokom zvýši o 0,5 mil. barelov denne na 58,4 mil. barelov denne. Hlavným motorom rastu bude zvýšenie ťažby v USA o 0,76 mil. barelov denne. Klesne však napríklad produkcia v Rusku, a to 0,13 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame