Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
11. októbra 2017 15:19 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC zlepšil prognózu dopytu po rope

Podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa dopyt za tento rok zvýši o 1,45 mil. barelov denne na 96,8 mil. barelov denne, oproti predošlej predikcii je to zvýšenie o zhruba 30 tis. barelov denne.

Globálny dopyt po rope podľa prognózy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) za tento rok posilní o 1,45 mil. barelov denne na úroveň 96,8 mil. barelov denne. Kartel to uviedol v pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v stredu na svojej internetovej stránke. Prognózu rastu dopytu po rope tak OPEC v porovnaní so svojou predošlou predpoveďou zlepšil o zhruba 30 tis. barelov denne. V budúcom roku kartel očakáva rast globálneho dopytu o 1,38 mil. barelov denne na približne 98,19 mil. barelov denne, čo je oproti minulomesačnej predpovedi vylepšenie tiež o zhruba 30 tis. barelov denne.

Kartel odhaduje, že dopyt po jeho rope bude za tento rok na úrovni 32,8 mil. barelov denne, čo by bol medziročný rast o 0,6 mil. barelov denne. V budúcom roku očakáva rast dopytu po svojej rope na 33,1 mil. barelov denne. V septembri podľa sekundárnych zdrojov OPEC zvýšil ťažbu o 88 tis. barelov denne na úroveň v priemere 32,75 mil. barelov denne. Zvýšila sa ťažba v Líbyi, Nigérii a Iraku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame