OPEC zlepšil prognózu dopytu po rope

11. októbra 2017 15:19
SITA

Podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa dopyt za tento rok zvýši o 1,45 mil. barelov denne na 96,8 mil. barelov denne, oproti predošlej predikcii je to zvýšenie o zhruba 30 tis. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Globálny dopyt po rope podľa prognózy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) za tento rok posilní o 1,45 mil. barelov denne na úroveň 96,8 mil. barelov denne. Kartel to uviedol v pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v stredu na svojej internetovej stránke. Prognózu rastu dopytu po rope tak OPEC v porovnaní so svojou predošlou predpoveďou zlepšil o zhruba 30 tis. barelov denne. V budúcom roku kartel očakáva rast globálneho dopytu o 1,38 mil. barelov denne na približne 98,19 mil. barelov denne, čo je oproti minulomesačnej predpovedi vylepšenie tiež o zhruba 30 tis. barelov denne.

Kartel odhaduje, že dopyt po jeho rope bude za tento rok na úrovni 32,8 mil. barelov denne, čo by bol medziročný rast o 0,6 mil. barelov denne. V budúcom roku očakáva rast dopytu po svojej rope na 33,1 mil. barelov denne. V septembri podľa sekundárnych zdrojov OPEC zvýšil ťažbu o 88 tis. barelov denne na úroveň v priemere 32,75 mil. barelov denne. Zvýšila sa ťažba v Líbyi, Nigérii a Iraku.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?