OPEC vylepšil prognózu rastu dopytu po rope

10. augusta 2016 16:23
SITA

Organizácia očakáva, že v tomto roku dopyt vzrastie o 1,22 mil. barelov denne, svoju predikciu tak vylepšila o zhruba 30 tis. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Globálny dopyt po rope v tomto roku posilní o 1,22 mil. barelov denne na úroveň 94,26 mil. barelov denne. Kartel to uviedol v pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v stredu na svojej internetovej stránke. Prognózu rastu dopytu po rope tak OPEC v porovnaní s júlovou predikciou vylepšil o približne 30 tis. barelov denne. V budúcom roku organizácia očakáva rast globálneho dopytu po rope o 1,15 mil. barelov denne na novú rekordnú úroveň 95,41 mil. barelov denne.

Ponuka krajín mimo OPEC-u klesne

Hoci dopyt po rope zo strany krajín združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sa zvýši, a to o zhruba 100 tis. barelov denne, podľa OPEC-u sa dopyt zväčší hlavne zo strany krajín mimo OECD, a to o 1,05 mil. barelov denne. Ponuka ropy zo strany krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u podľa odhadov kartelu v tomto roku klesne o 790 tis. barelov denne a v budúcom roku sa zmenší o 150 tis. barelov denne.

V júli OPEC zvýšil produkciu ropy o 46 tis. barelov denne a v priemere ťažil 33,11 mil. barelov denne. Cena ropy z produkcie kartelu v júli v priemere oslabila o 3,16 USD na 42,68 USD za barel. Išlo o jej prvé zlacnenie za päť mesiacov, pričom dôvodom bol menší dopyt, ako sa očakávalo.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?