Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
28. novembra 2017 10:48 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

OPEC vo štvrtok rozhodne o ťažobných kvótach

Najbližšie zasadnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu sa koná vo štvrtok vo Viedni. Úvahy o tom, aké rozhodnutie padne, označili predstavitelia Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov za predčasné.

Pred blížiacim sa zasadnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nie je jasné, či ropný kartel schváli ďalšie predĺženie účinnosti ťažobných kvót. Naznačili to v utorok vyjadrenia predstaviteľov Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Ministri ropného priemyslu oboch krajín sa na konferencii v Dubaji zhodli, že úvahy o tom, aké rozhodnutie padne na štvrtkovom stretnutí OPEC vo Viedni, sú zatiaľ predčasné.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a desať ďalších ropných štátov na čele s Ruskom, ktoré nie sú členmi kartelu, sa vlani v novembri dohodli na redukcii ťažby v rozsahu 1,8 mil. barelov denne. Produkčné škrty sa majú uplatňovať do marca budúceho roka. Cieľom kartelu a ďalších desiatich štátov je odčerpať z trhu prebytočnú ponuku, a tým prispieť k zvýšeniu cien ropy. Podľa agentúry AP sa očakáva, že členské štáty OPEC spolu s Ruskom posunú účinnosť produkčných kvót do konca budúceho roka.

Ceny ropy v posledných týždňoch kolíšu okolo hodnoty 60 USD za barel po tom, čo sa v januári 2016 prepadli na zhruba 30 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame