Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

OPEC v tomto roku očakáva pokles dopytu po svojej rope

Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu predpokladá, že dopyt po jej rope v tomto roku klesne o 140 tis. barelov ropy denne na 28,78 mil. barelov ropy.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) predpokladá, že dopyt po jej rope v tomto roku klesne o 140 tis. barelov ropy denne na 28,78 mil. barelov ropy denne. To je najnižšia úroveň od roku 2004. OPEC vo štvrtok taktiež uviedol, že kolaps cien začína spomaľovať rast americkej ropnej produkcie. „Prudký pokles globálnych cien ropy ohrozuje marginálnu produkciu pochádzajúcu z nekonvenčných zdrojov,“ uviedol OPEC. Saudská Arábia vyzvala členské krajiny na boj s rastúcou ponukou pochádzajúcou z konkurenčných zdrojov, vrátane americkej bridlicovej ropy. Tá si vyžaduje relatívne vysoké ceny ropy, aby sa jej produkcia oplatila.

Od júna minulého roku sa ceny ropy znížili o takmer 60 %. Britská ropa Brent však v stredu zdražela o 4,5 % na 48,69 USD za barel, čo bol najväčší denný percentuálny rast od júna 2012. Ľahká americká ropa posilnila o 5,6 % na 48,48 USD za barel, čiže najviac od augusta 2012.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 15. januára 2015 14:48
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...